Amerykańskie kontrakty na kukurydzę i pszenicę poszybowały w dół o ponad 2% podczas środowej sesji na giełdzie w Chicago. Marcowa seria na kukurydzę ustanowiła swoje historyczne minimum i zbliżyła się także do ponad 3,5 letniego minimum serii najbliższej ustanowionego w listopadzie (wtedy notowana była jeszcze seria grudniowa). Pszenica amerykańska już trzeci miesiąc kontynuuje bardzo silny trend spadkowy po kilkutygodniowej korekcie w górę na przełomie września i października (problemy z zasiewami w Rosji i na Ukrainie).
Pszenica amerykańska już trzeci miesiąc kontynuuje bardzo silny trend spadkowy po kilkutygodniowej korekcie w górę na przełomie września i października (problemy z zasiewami w Rosji i na Ukrainie).
Rekordowe zbiory w 2013 roku i dobre perspektywy na rok 2014 wywierają presję na ceny. Rynek spodziewa się bardzo „niedźwiedzich” (spadkowych) danych USDA, które opublikowane będą w piątek. I tu jest pewne ryzyko chwilowego odbicia się cen w górę, jeśli dane będą nie aż tak dobre...
Przeceny dotknęły wczoraj także rynku europejskiego chociaż tradycyjnie już nie były tak duże jak w Chicago. Nie pomogły dobre dane na temat licencji eksportowych wydanych przez KE w ostatnich 2 tygodniach.
Do omawianych ciągle argumentów przemawiających za niskimi cenami zbóż dochodzą także inne ważne. Np. to, że FED rozpoczął właśnie zacieśnianie polityki pieniężnej (mniejszy napływ pieniędzy na rynki). W USA trwają prace zmierzające w kierunku zmniejszenia obligatoryjnych wymogów stosowania bioetanolu (z kukurydzy) w benzynie. Zapowiadają się (ponownie) rekordowe zbiory soi w Ameryce Południowej (niebawem się zaczną) i wydaje się, że obecne wysokie notowania soi i śruty sojowej powinny spadać, wspierając tym samym niższe ceny zbóż paszowych.
Czytaj więcej o cenach zbóż
Notowania zbóż ze środy 8-01-2014:
Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Marcowy kontrakt zamknął środową sesję spadkiem o 2,25 euro/t i wyceniany był na koniec sesji na 172,75 euro/t.
4-go grudnia kontrakt marcowy notowany był najwyżej od końca czerwca 2013 roku na poziomie182 euro/t.
Ubiegłoroczne minima serii marcowej przypadają w okolicy 166 euro/t (12-go sierpnia i 23 września).
Pszenica. Pszenica z dostawą w styczniu zamknęła środę na poziomie o 2,25 euro niższym niż na sesji poprzedniej i wyceniana była na zamknięciu na 204,0 euro/t.
4-go grudnia seria ta notowana była na poziomie 213 euro/t - najwyżej od końca kwietnia tego roku.
Tegoroczny dołek (w cenach zamknięcia serii najbliższej-listopadowej) z 14-go sierpnia to 182 euro/t. Minimum serii styczniowej przypadało na ten sam dzień i wyniósło 182,5 euro/t.
Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Seria marcowa na amerykańską kukurydzę straciła w środę na wartości 2,1% w środę i na zamknięciu dnia kontrakt ten wyceniany był na 164,2 usd/t (4,17 usd/buszel) – najniżej w historii notowań tej serii. Zbliżyła się tym samym do listopadowego długoterminowego minimum dla serii najbliższej.
Ponad trzyletnie minimum (serii najbliższej) miało miejsce 18-go listopada na poziomie 4,12 usd/buszel, czyli 162,2 usd/t. Od tego czasu kukurydza porusza się w trendzie bocznym w okolicy swoich długoterminowych minimów.
Pszenica. Na środowym zamknięciu pszenica (kontrakt marcowy) potaniała 2,3% i kosztowała 216,4 usd/t (5,886 usd/buszel). Jest to nowe ponad 1,5 roczne minimum notowań amerykańskiej pszenicy. Poprzedni dołek przypadł 2-go stycznia 2014 i wyniósł 5,97 usd/buszel = 219,5 usd/t.
Zmiana miesięczna (grudzień) i roczna notowań najbliższej serii futures na 31-go grudnia 2013 roku
Pszenica Matif: -0,4% m/m / -16,5% r/r;
Kukurydza Matif: -3,4% m/m / -27,8% r/r;
Pszenica CBoT: -7,6% m/m /-22,3% r/r;
Kukurydza CBoT: +1,7% m/m /-39,2% r/r.
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl