Eksperci szacują, że w państwach UE z wyłączeniem Chorwacji zostanie zebrane 137 mln ton pszenicy, 64 mln ton kukurydzy, 56 mln ton jęczmienia, 8 mln ton owsa i 8,7 mln ton żyta. Sporo wyższe zbiory pszenicy szacuje się także w Rosji oraz na Ukrainie. Więcej ziarna będzie też w Kanadzie. W związku z tym, w sezonie 2013/2014 produkcja pszenicy zwiększy się do poziomu 697 mln ton, kukurydzy - do 963 mln ton. Wzrost podaży będzie też oznaczać niższe ceny zbóż, przy czym już teraz są one mniejsze niż przed rokiem i 2 lata temu.
Z kolei w Polsce zbiory zbóż ulegną minimalnemu zmniejszeniu i wyniosą:
- 3,2 mln ton kukurydzy,
- 3,5 mln ton jęczmienia,
- 2,78 mln ton żyta,
- 1,3 mln owsa.
Natomiast w obrębie pszenicy ma nastąpić wzrost do 9,2 mln ton.
Jak podaje Marcin Krzemiński w lipcowym Rynku Rolnym, w bieżącym sezonie, do maja 2013 roku łącznie w Polsce zakupiono o 1% więcej zbóż podstawowych niż przed rokiem (niemal 6,53 mln ton).
Śledź notowania zbóż na Gospodarz.pl
Od sezonu 2012/2013 Polska jest eksporterem netto ziarna zbóż. W przeciągu pierwszych dziesięciu miesięcy bieżącego sezonu eksport ziarna z kraju sięgnął 3,5 mln ton. Najwięcej wywieziono pszenicy i kukurydzy - po 1,2 mln ton oraz żyta i jęczmienia - 400 tys. ton.
Spory spadek odnotowano w obszarze importu zbóż, który w bieżącym sezonie wyniósł prawie 600 tys. ton, podczas gdy w I półroczu 2012 r. było to ponad 1 mln ton. Sprowadzana jest przede wszystkim pszenica i kukurydza.
Jak wynika z danych zebranych przez MRiRW, pod koniec czerwca bieżącego roku w porównaniu z końcem grudnia 2012 r. zaobserwowano spadki cen zbóż. Najbardziej potaniało żyto paszowe i owies, bo o 17%. Warto przy tym podkreślić, iż w przeciwieństwie do lat poprzednich ceny zbóż konsumpcyjnych nieznacznie się różnią od paszowych.
Czytaj inne tematy poświęcone cenom zbóż w Polsce i na świecie
Zdaniem eksperta Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, od początku bieżącego roku wzrosły ceny detaliczne większości przetworów zbożowych. Cena mąki kształtują się na poziomie o 6,8% większym niż przed rokiem, a kaszy jęczmiennej - o 3,2%. Chleb mieszany w tym czasie nieznacznie potaniał. W obecnym sezonie udział ceny zboża w cenie pieczywa szacuje się na ok. 17%.
Zobacz także tematy poświęcone cenom zbóż na światowych giełdach