Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju płacono 763 zł/t, czyli o 0,6% mniej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była niższa o 2% od notowanej miesiąc wcześniej i o 27% niż przed rokiem.
Przeciętna cena skupu żyta konsumpcyjnego ukształtowała się w granicach 561 zł/t, a więc była droższa o 1% niż tydzień wcześniej i o 2% niż przed miesiącem. Jednocześnie zboże to było o 25% tańsze niż przed rokiem.
Podobnie jak przed miesiącem, za jęczmień paszowy (wg ZSRIR MRiRW) średnio płacono 795 zł/t. Cena tego zboża była jednak mniejsza o 0,6% niż w poprzednim tygodniu i o 10% w odniesieniu do notowań z porównywalnego okresu 2013 r.
Przeciętna cena skupu kukurydzy, w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, zmalała o 0,5%, kształtując się na poziomie 670 zł/t. Było to o 0,4% więcej niż przed miesiącem, ale o 27% mniej niż rok wcześniej.
Ceny na giełdach zagranicznych
W trzecim tygodniu stycznia 2014 r. na monitorowanych giełdach zagranicznych ceny pszenicy uległy dalszemu spadkowi. W notowaniu z 16 stycznia 2014 r. (za FAPA) na giełdzie w USA cena pszenicy SRW, nr 2 była o ponad 4% mniejsza niż przed tygodniem, a HRW, nr 1 – o 2% niższa.
W tym czasie we Francji i w Niemczech ceny pszenicy konsumpcyjnej obniżyły się o 3%, a na Ukrainie – o 1%. W Argentynie giełdowa cena pszenicy konsumpcyjnej utrzymała się na poziomie sprzed tygodnia. Średnia cena jęczmienia paszowego we Francji była mniejsza o 3% niż przed tygodniem, a w Niemczech – o 2%.
Na monitorowanych giełdach zagranicznych podrożała kukurydza. We Francji i w USA cena tego ziarna w ciągu tygodnia zwiększyła się o 1%, a w Argentynie – o 3%.