Podczas poniedziałkowych (13.03.2023) negocjacji z przedstawicielami ONZ rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Wierszynin zakomunikował, że Rosja zgadza się na przedłużenie umowy zbożowej, ale tylko na 60 dni, czyli na połowę standardowego okresu zawartego zresztą w treści przedmiotowej umowy.
Dalsze stanowisko Rosji zostanie ustalone w zależności od rzeczywistych postępów w normalizacji rosyjskiego eksportu rolnego w tym płatności bankowych, logistyki transportu, ubezpieczeń, odmrożenia działalności finansowej. Czasu na negocjacje jest niewiele, bo obecna umowa wygasa 18-go marca.
Umowa zbożowa została zawarta w Stambule 22 lipca 2022 roku. ONZ, Ukraina, Turcja i Rosja podpisały dwa dokumenty o utworzeniu bezpiecznego korytarza dla eksportu zbóż z trzech ukraińskich portów (Czarnomorsk, Odessa i Jużne) oraz o zniesieniu barier w eksporcie rosyjskiej żywność i nawozów.
Warto przypomnieć, że przywrócenie eksportu morskiego z Ukrainy zapoczątkowało trend spadkowy na globalnym rynku żywności, który trwa do dzisiaj.
źródło: Gospodarz.pl/WGT S.A./Andrzej Bąk foto:
Gospodarz.pl/MG