Końcówka roku przyniosła stabilizację notowań kontraktów zbożowych na giełdzie Matif. Pszenica notowana w Chicago kontynuowała w tym czasie w silny trend spadkowy, a amerykańska kukurydza pozostawała w okolicy 3,5 letnich minimów.
Za silne przeceny notowań kontraktów terminowych na zboża w 2013 roku odpowiada przede wszystkim rekordowo wysoka produkcja kukurydzy w USA i na świecie na poziomie 964 mln ton (wzrost o ponad 100 mln ton w porównaniu do 2012 roku). Najnowsze raporty z końca roku informowały także o coraz lepszych szacunkach zbiorów pszenicy na świecie, które powinny sięgnąć 711 mln ton co stanowi także historyczny rekord.
W przypadku kukurydzy duże wzrosty produkcji dotyczą Ameryki Północnej, UE (głównie kraje na wschodzie i południu UE) oraz Ukrainy i Rosji - wszystkich głównych krajów eksportujących.
Produkcja pszenicy w 2013 r wzrosła także u głównych eksporterów takich jak UE, Kanada, Australia, Rosja, Ukraina i Kazachstan.
Ukraina w sezonie 2013/14 stanie się drugim po USA największym na świecie eksporterem zboża. Zgodnie z prognozą Ministerstwa Rolnictwa Ukrainy kraj ten powinien wyeksportować w tym sezonie 32,5 mln ton zbóż (+41% r/r). Jest to realne, ponieważ do końca roku wyeksportowano już 18,5 mln ton.
Rekordowa produkcja zbóż pozwoli odbudować zapasy zbóż na świecie, głównie kukurydzy. Według USDA na koniec sezonu 2013/14 zapasy pszenicy na świecie powinny być wyższe 4% (r/r) i wynieść 183 mln ton a globalne zapasy kukurydzy powiększą się o 20% do ponad 162 mln ton.
Czytaj więcej o cenach zbóż
Pojawiają się opinie, że za ubiegłoroczne przeceny zbóż odpowiada, obok rekordowej produkcji, mniejsze zaangażowanie inwestorów finansowych na rynkach rolnych, którzy korzystają z hossy na rynkach akcji. Można jednak zaryzykować tezę, że mniejsza liczba inwestorów „grających na krótko” uchroniła giełdowy rynek zbóż od jeszcze większych spadków.
Co przyniesie 2014 rok?
Wydaje się, że w USA spadnie areał zasiewów kukurydzy (najniższe od 3,5 roku ceny), który powinien być częściowo zrekompensowany przez powrót do średniej wydajności. Za to Rosja i Ukraina powinny zwiększyć areał zasiewów i produkcję kukurydzy, choćby ze względu na mniejsze zasiewy ozimin.
Jest też duża szansa, że szczególnie USA znacząco podniesie produkcję pszenicy (rok 2013 był słaby dla amerykańskiej pszenicy z uwagi na suszę, która dotknęła oziminy jesienią 2012 roku). Także UE ma realne szanse zebrać w 2014 roku więcej pszenicy. Tu jednak dużym zagrożeniem może okazać się mróz, jeśli wystąpi bez pokrywy śnieżnej. W przypadku Rosji i Ukrainy produkcja pszenicy powinna być niższa niż w 2013 roku z powodu mniejszego areału zasiewów odmian ozimych.
Wyceny kontraktów futures na 31-go grudnia 2013 oraz zmiana miesięczna i roczna
-
Pszenica Matif: 209 euro/t /-0,4% m/m / -16,5% r/r;
-
Kukurydza Matif: 171,75 euro/t /-3,4% m/m / -27,8% r/r;
-
Pszenica CBoT: 222,5 usd/t /-7,6% m/m /-22,3% r/r;
-
Kukurydza CBoT: 166,2 usd/t /+1,7% m/m /-39,2% r/r.
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl