Jak wynika z prognoz Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w 2013 r. Ukraina wyprodukuje około 29 mln t kukurydzy, a zdaniem IGC 28 mln t. Dla porównania różne szacunki dla Polski, mówią o produkcji około 3,5-4 mln t. w związku z tym, Ukraina w tym roku osiągnie rekord w produkcji tego gatunku zboża, który został ustanowiony w 2011 r. na poziomie 22,8 mln t.
Niemniej jednak, zaledwie kilka lat temu w okresie 2005-2007 Ukraina produkowała rocznie średnio 7 mln t ziarna kukurydzy. Następnie w latach 2008-2010 produkcja wzrosła i wahała się w granicach 10,5-12 mln t. Jednak od tego czasu produkcja zwiększyła się jeszcze bardziej i w 2013 roku może być o ponad 140% wyższa niż w roku 2010.
Na tak duży wzrost produkcji na przestrzeni trzech ostatnich lat złożył się zarówno większy o 81% obszar uprawy, a także wyższe o 34% plonowanie. Wzrost plonów w bieżącym roku jest oczywiście częściowo spowodowany sprzyjającą aurą pogodową w okresie wegetacji. Prawdopodobnie jednak wynika to także z większego zaangażowania środków produkcji w prowadzeniu uprawy, która w ostatnich latach była tak opłacalna.
Wysoka rentowność uprawy kukurydzy wpłynęła również na wzrost obszaru. Dodatkowo w bieżącym roku przyczyniła się do niego również opóźniona wiosna, kiedy rolnicy musieli zrezygnować z siewów innych zbóż na rzecz kukurydzy.
W odniesieniu do sytuacji sprzed trzech lat najbardziej, bo o 24% zmalała powierzchnia uprawy jęczmienia. Jednak spadek areału uprawy tego ziarna jest o połowę mniejszy niż zanotowany w tym samym czasie wzrost powierzchni kukurydzy. A warto wspomnieć, że w omawianym okresie jednocześnie zwiększył się o 3% obszar uprawy pszenicy. Całkowita powierzchnia zbóż na Ukrainie w ciągu trzech ostatnich lat wzrosła o 10%, do czego zdecydowanie najbardziej przyczyniło się zwiększenie areału uprawy kukurydzy.
Oprócz gwałtownego wzrostu produkcji kukurydzy, Ukraina notuje jeszcze szybszy przyrost jej eksportu. O ile w sezonie 2010/2011 kraj ten wysłał poza swoje granice 5 mln t kukurydzy, to w sezonie 2013/2014 według prognoz USDA, wolumen ten może wynieść aż 18 mln t. Oznacza to wzrost o 260%. Ukraina jest obecnie największym eksporterem kukurydzy na wschodniej półkuli i trzecim największym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, a zaraz za Argentyną – zaznacza Bank BGŻ.