Notowania nocne dawały nadzieję na kontynuację delikatnych piątkowych wzrostów cen amerykańskiej pszenicy, w pewnym momencie kontrakt lipcowy zyskiwał blisko 1,5%.
W tym też kierunku poruszały się wczoraj zboża notowane na giełdzie Matif. Jednak gdy zaczęła się sesja parkietowa, ceny pszenicy zaczęły gwałtownie spadać, kończąc sesję na blisko 1% minusie. Kukurydza w Chicago taniała lekko przez cały dzień i zamknęła sesję 1,3% spadkiem. Amerykańskie kontrakty powróciły tym samym do obowiązującego od ponad miesiąca trendu spadkowego.
W Paryżu pszenica i kukurydza utrzymały do końca minimalne wzrosty z nadzieją na wzrostowy scenariusz zamknięcia za oceanem.
W USA trwają już zbiory pszenicy ozimej. Wielu farmerów amerykańskich walczących wcześniej z suszą teraz zaczyna mieć problemy z nadmiarem opadów. Obfite deszcze opóźniają zbiory pszenicy ozimej i pogarszają jakość ziarna. Zaawansowanie zbiorów wynosi teraz tylko 16% (20% - średnia 5-letnia). Stan upraw pszenicy jarej jest bardzo dobry, 72% areału ocenione zostało przez USDA w dwóch najlepszych grupach. W przypadku kukurydzy opady poprawiły i tak bardzo dobrą kondycję amerykańskich upraw. Poniedziałkowy raport USDA pokazał wzrost o 1% do 76% zasiewów ocenianych jako dobre i bardzo dobre. Pojawiają się jednak głosy, że nadmierne długotrwałe opady (są takie prognozy) mogą wyrządzić szkody w uprawach kukurydzy. We wczorajszym komentarzu pisałem o tym, że fundusze spekulacyjne masowo sprzedawały w Chicago kontrakty w tygodniu zakończonym 10-czerwca. W tym miejscu trzeba zauważyć, że był to tydzień jeszcze przed publikacją bardzo dobrych prognoz USDA dla światowego rynku zbóż w tym rekordowej produkcji kukurydzy i soi w USA. Stąd można założyć, że wyprzedaż kontraktów na zboża i soję przez inwestorów finansowych trwa nadal, tym bardziej że w kukurydzy i soi ciągle zajmują oni pozycję długą netto (przewaga kupionych kontraktów nad sprzedanymi).
Czytaj więcej o cenach zbóż
Notowania z poniedziałku 16-06-2014
Giełda MATIF w Paryżu:
Pszenica listopad 14 (nowe zbiory) – zamknęła poniedziałek wzrostem o 0,5 euro (+0,3%) do 187,75 euro/t. W ciągu całego minionego tygodnia pszenica potaniała 5,75 euro/t (-3,0%).
Max.:15 -go kwietnia seria najbliższa zamknęła się ceną 221,25 euro/t - najwyżej od stycznia 2013 roku a dla serii najbliższej najwyżej od maja 2013.
Min.: 29-go stycznia seria listopadowa ustanowiła 4-miesięczne minimum na poziomie 181,75 euro/t (cena zamknięcia). Ubiegłoroczne minima serii najbliższej przypadają na poziomie 182,0 euro/t (14-go sierpnia).
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl