Średnie ceny pszenicy niższe o 8%
W sezonie 2014/2015 przeciętna cena zakupu pszenicy konsumpcyjnej wyliczona jako średnia z cen tygodniowych podawanych przez ministerstwo rolnictwa wyniosła 700 zł/t. W odniesieniu do sezonu poprzedniego była niższa o 8 proc. - 64 zł/t. Zmiany tej ceny w obrębie sezonu były dosyć nietypowe. Po pierwsze, na tle wcześniejszych sezonów, jej zniżka w trakcie zbiorów była nieznaczna. Następnie, aż do końca października pszenica praktycznie nie drożała, a nawet okresowo taniała. W wyniku czego, najmniejszą cenę w sezonie, wynoszącą 643 zł/t odnotowano w drugim tygodniu października. Wcześniej sytuacja, w której najniższą cenę w sezonie zaobserwowano w październiku lub listopadzie zdarzyła się w trzech sezonach na siedem, a więc wcale nie jest tak rzadka, jak mogłoby się wydawać.
Natomiast w listopadzie i grudniu 2014 r., a także na początku stycznia 2015 r. pszenica drożała szybciej niż zazwyczaj o tej porze. Wynikiem tego była zwyżka ceny o 113 zł/t pomiędzy pierwszym tygodniem listopada i trzecim tygodniem stycznia, kiedy osiągnięto maksimum w sezonie wynoszące 764 zł/t. Następnie, poza krótkim okresem wzrostów w marcu i czerwcu, ceny systematycznie malały. W tym czasie najmniejszy poziom osi wynoszący 666 zł/t osiągnęły w pierwszym tygodniu czerwca, a na sam koniec sezonu było to 670 zł/t.
Najbardziej stabilne były ceny żyta
Jeśli chodzi o inne zboża, to najmniejszy spadek cen w odniesieniu do poprzedniego sezonu zanotowało żyto konsumpcyjne. Jego średnia cena w sezonie ukształtowała się w granicy 503 zł/t, czyli o 6 proc. - 32 zł/t mniejszej niż w sezonie 2013/2014. W relatywnie nieznacznym stopniu, bo o 9 proc. zmalała także cena żyta paszowego. Jednak średnio zboża paszowe potaniały dużo więcej niż zboża konsumpcyjne.
Duże różnice w cenach jęczmienia
Największy spadek cen wobec poprzedniego sezonu zaobserwowano w przypadku jęczmienia paszowego. Jego średnia cena wyniosła 580 zł/t i była o 22 proc. - 160 zł/t mniejsza niż w sezonie 2013/2014. Zbiory jęczmienia w 2014 r. w Polsce i pozostałych krajach unijnych były udane. Natomiast cena w sezonie 2013/2014 była wyjątkowo wysoka, stąd porównanie sezonów daje tak głęboką zniżkę.
Jak podkreślają eksperci Banku BGŻ BNP Paribas, w obrębie sezonu mocno potaniało także pszenżyto o 16 proc., a nieco mniej paszowe ziarno pszenicy i owsa po 12 proc. Jeśli chodzi o zmiany cen podczas sezonu, to w przypadku zbóż podstawowych kształtowały się podobnie jak w sytuacji pszenicy.
Kukurydza tańsza o 13%
Inaczej zachowywały się ceny kukurydzy, która latem 2014 r. drożała, we wrześniu i październiku taniała mocniej niż zazwyczaj w tych miesiącach, a potem jej ceny były w miarę stabilne. W wyniku czego średnia cena ziarna suchego w całym sezonie wyniosła 621 zł/t, a więc o 13 proc. - 89 zł/t mniej niż w sezonie 2013/2014.