Zbiory pszenicy w UE
W sierpniowym raporcie ‘'Stratégie grains'' analitycy firmy Tallage kolejny raz przedstawili sporo wyższą prognozę unijnych zbiorów pszenicy. W 28 krajach UE zebrane ma zostać łącznie 144,1 mln t ziarna, a więc o 6,1% więcej niż w 2013 roku, kiedy zbiory wyniosły 135,5 mln t.
Prognozy tegorocznych zbiorów w UE są sukcesywnie korygowane w górę od maja 2014 roku, chociaż największy wzrost odnotowano w sierpniu, który wyniósł 3,6 mln t. Niemniej jednak, w kwietniowym raporcie mówiono o zwyżce tegorocznej produkcji o 1,4% w stosunku do zeszłorocznej do 137,2 mln t, a więc to o 6,9 mln t mniej niż szacuje się w najnowszym raporcie.
Warunki atmosferyczne kolejny raz były korzystne dla plonów pszenicy. Tak jak zazwyczaj, wraz z pojawiającymi się coraz wyższymi prognozami, ceny coraz bardziej malały. W odniesieniu do ubiegłego roku największy przyrost produkcji oczekiwany jest w krajach Europy Północno-Zachodniej.
Najwyższy wzrost zbiorów pszenicy w Wielkiej Brytanii
Zdecydowanie na czoło w tym zestawieniu wysuwa się Wielka Brytania, która po dwóch latach słabych zbiorów, notuje w tym roku duże odbicie. Według najnowszych prognoz, w kraju tym zebrane zostanie 16,3 mln t pszenicy, a więc aż o 4,4 mln t więcej niż w 2013 r. Wynoszący blisko 1,4 mln t wzrost produkcji zanotować mają w tym roku także Niemcy, tym samym osiągając zbiory w granicach 26,4 mln t. Wyższe zbiory o 0,6-1 mln t przewidywane są jest również w przypadku Szwecji, Danii, Polski i Francji.
Zbiory pszenicy w Polsce
W przypadku naszego kraju prognoza Tallage potwierdza poprzednie informacje o rekordowych zbiorach, które mogą wynieść 10,3 mln t i po raz pierwszy w historii przekroczyć próg 10 mln t. W Czechach, na Słowacji i Węgrzech produkcja ma wynieść w sumie 11,4 mln t i być o 0,2 mln t wyższa niż przed rokiem.
Jakość pszenicy w 2014 r.
Jednakże największym problemem jest często niewystarczająca jakość zbieranego w bieżącym roku ziarna. Takie informacje płyną m.in. od dwóch największych unijnych producentów, czyli Francji i Niemiec. O niskiej jakości ziarna mówi się także w Polsce i u naszych południowych sąsiadów. Tallage ocenia, że w całej UE produkcja pszenicy konsumpcyjnej w obecnym sezonie wyniesie 85,5 mln t i będzie nawet o 11 mln t niższa niż w sezonie 2013/2014. Oznacza to, że pomimo wysokich zbiorów pszenicy ogółem, cena pszenicy używanej w przemyśle młynarskim wcale nie musi mocno maleć.