Nastąpiła również obniżka zapasów o 544 tyś. baryłek do 20,23 mln baryłek świadczący o utrzymywaniu się wysokiego popytu, co ma wpływ na ceny. Ceny bioetanolu są stosunkowo wysokie. Pod koniec tygodnia w najbliższym kontrakcie, tj. listopadowym na CBoT wynosiły one 1,56 USD za galon amerykański.
Prawdopodobnie wspierająco na ceny bioetanolu działają stosunkowo wysokie ceny ropy wynoszące 52 USD za baryłkę ropy Brent, pozostające w pobliżu najwyższych w tym roku poziomów, dzięki mniejszym zapasom w USA i zakłóceniom podaży.
W niektórych rejonach w zachodniej części Rosji i na wschodzie Ukrainy, istotnych dla produkcji zbożowej, w maju br. odnotowywano nadmierną wilgotność, co stwarza ryzyko pojawienia się chorób i szkodników roślin. Oba kraje oczekują dobrych zbiorów, a przede wszystkim Rosja. Zdaniem IKAR, produkcja zbożowa kraju może osiągnąć nawet 108,8 mln ton, w tym pszenicy 64,5 mln ton. Takie wyniki oznaczałyby pobicie rekordu.
Warto odnotować, że w tym tygodniu Egipt podał o odrzuceniu dwóch statków transportujących pszenicę z uwagi na obecność śladowych ilości sporysza w ziarnie. Zakwestionowana pszenica pochodziła z Polski – w sumie 30 tys. ton. Zdaniem Reuters, polska pszenica zawierała 0,02% sporysza. GASC odmówił komentarza. W związku z tym problem niejednoznacznego stanowiska w sprawie minimalnej zawartości sporysza nie został do tej pory rozstrzygnięty. We wcześniejszych latach dopuszczalna ilość tego zanieczyszczenia wynosiła 0,05%.
Wydaje się, że aktualnie powrócono do stosowania wymogu zerowej tolerancji. Od kwietnia br. poza polską pszenicą odrzucono jeszcze partię kanadyjskiej pszenicy - 10 tys. ton. Wcześniej kwestionowano pszenicę francuską.