| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.02.2017)

Bieżący tydzień przyniósł zwyżki notowań giełdowych zbóż. Na Euronext kukurydza w najbliższym kontrakcie podrożała o 1,5% do 172,8 EUR/t, a pszenica o 1% do 171,8 EUR/t. Podobnie na CBoT – w przypadku marcowego kontraktu dla kukurydzy o 0,5% do 145,5 USD/t, a pszenicy o 2,1% do 163 USD/t.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (6-10.02.2017)
W przypadku kukurydzy ceny amerykańskiego ziarna były korzystniejsze niż argentyńskiego. Nadal jednak najbardziej konkurencyjna w eksporcie jest kukurydza brazylijska. Pod koniec tygodnia ziarno brazylijskie na bazie fob Paranagua kosztowało 167,2 USD/t. Zapowiedzi rekordowych zbiorów kukurydzy w Brazylii tworzą presję na zniżkę cen. Coraz bliżej są również zbiory w Argentynie – oczekiwane od marca br. W Brazylii trwają zbiory soi. Jak wynika z ostatnich oszacowań Conab, wyniosą one aż 105,6 mln ton. Dostawy kukurydzy z krajów Ameryki Południowej, które wkrótce pojawią się na rynku, będą w istotny stopniu wpływać na kształtowanie się notowań zarówno zbóż paszowych, jak i oleistych.
 
Po stronie popytowej istotną informacją jest utrzymywanie się tempa produkcji amerykańskiego bioetanolu na wysokim poziomie. W tygodniu kończącym się 3 lutego br. produkcja tego biopaliwa wyniosła 1055 tys. baryłek dziennie, wobec 1061 tys. baryłek dziennie w poprzednim tygodniu.
 
Poza tym należy podkreślić doniesienia o znacznym spadku prognoz importu do Chin. Według chińskiego Ministerstwa Rolnictwa, w sezonie 2016/2017 przywóz kukurydzy wyniesie zaledwie 800 tys. ton, a zatem o 200 tys. ton mniej niż w poprzedniej prognozie. Dla porównania w całym roku kalendarzowym 2016 r. wyniósł on 3,2 mln ton. Zniżka zapotrzebowania na kukurydzę w Chinach jest związana z wysokimi zapasami krajowymi tego gatunku i bardzo dobrymi wynikami ostatnich zbiorów.
 
Warto odnotować, że aktualne koszty frachtów kształtują się nadal na bardzo niskim poziomie co wpływa na spadek cen zbóż sprowadzanych transportem morskim. W tym tygodniu poziom podstawowego wskaźnika BDI kalkulowany przez Bałtycką Giełdę Frachtową wynosił 707 punktów w odniesieniu do 770 punktów pod koniec wcześniejszego tygodnia, a wskaźnika kosztów frachtów dla panamaksów, którymi przede wszystkim przewożone są zboża i oleiste, wynosił 940 punkty.
 
W pierwszych tygodniach br. przeciętne ceny zakupu zbóż w Polsce charakteryzował nieznaczny trend zwyżkowy, co mogło odzwierciedlać stopniowy, sezonowy spadek podaży na rynku krajowym. W segmencie zbóż konsumpcyjnych najwyższe ceny osiąga aktualnie pszenica konsumpcyjna – 685 PLN/t.


Tagi:
źródło: