Notowania zbóż
W tym tygodniu rynek trwał w oczekiwaniu na opublikowanie lutowego raportu USDA. Amerykański Departament Rolny zmniejszył oszacowanie globalnej produkcji pszenicy w sezonie 2016/2017 z 752,7 mln ton do 748,2 mln ton, przede wszystkim z uwagi na negatywne korekty dla Indii i Kazachstanu oraz światowych zapasów końcowych tego gatunku z 253,3 mln ton do 248,6 mln ton. Skorygowano także w dół prognozę zapasów kukurydzy z 221 mln ton do 217,6 mln ton, uwzględniając przewidywane większe zużycie w Chinach z 227 mln ton do 231 mln ton.
Również prognoza zapasów końcowych soi została zmniejszona z 82,3 mln ton do 80,38 mln ton. Obiektywnie nie są to znaczące korekty, jednak rynek znalazł w nich przyczynę do wzrostów cen. Nie zmienia to faktu, że globalny bilans zbożowy pozostaje „ciężki” zwłaszcza w segmencie zbóż paszowych.
Poza tym na notowania pszenicy mogły mieć wpływ ostatnie doniesienia o nie najlepszych warunkach pogodowych w krajach basenu Morza Czarnego – przede wszystkim na południu Ukrainy, gdzie pokrywa śnieżna nie jest wystarczająca do ochrony upraw ozimych przed efektami mrozu.
Minimalnie zmniejszyły się notowania ropy głównie ze względu na wysoki poziom amerykańskich zapasów. Pod koniec tygodnia notowania ropy Brent na giełdzie w Londynie wynosiły 56,3 USD za baryłkę względem 56,6 USD za baryłkę tydzień wcześniej.
W handlu międzynarodowym USA wyeksportowały 128 tys. ton kukurydzy do Japonii. Tunezja zakupiła 100 tys. ton pszenicy twardej, a Etiopia 400 tys. ton pszenicy, prawdopodobnie pochodzącej od dostawców z basenu Morza Czarnego. Ponadto Bangladesz zakupił 200 tys. ton rosyjskiej pszenicy po 245 USD/t w obrębie międzyrządowej umowy.
W transakcjach rzeczywistych także przeważały zwyżki. Notowania amerykańskiej pszenicy 2SRW na bazie fob Zatoka Meksykańska wzrosły do 194,2 USD/t, czyli o 4 USD/t w porównaniu z końcem ubiegłego tygodnia. Francuska pszenica konsumpcyjna na bazie fob Rouen podrożała w obrębie tygodnia o 1,5 EUR/t do 173 EUR/t, a w przeliczeniu 184 USD/t. Ukraińska pszenica na bazie fob porty Morza Czarnego kosztowała 185,5 USD/t.
Czytaj dalej na następnej stronie...