Notowania pszenicy i kukurydzy
Wszystko wskazuje na to, że w sezonie 2016/2017 unijny rynek będzie pod presją wysokiej podaży. Zapowiada się następny sezon nadwyżkowy w skali światowej. Ostatnio pojawiły się pewne obawy o jakość ziarna pszenicy z tegorocznej produkcji – przede wszystkim we Francji – związane z obfitymi opadami. Parametry jakościowe będą uzależnione od przebiegu warunków pogodowych w czasie żniw. Jeżeli wystąpią problemy, to może to podziałać zwyżkowo, ale tylko na ceny pszenicy konsumpcyjnej. Natomiast wyższa podaż pszenicy gorszej jakości może przyczyniać się do zniżki cen zbóż z segmentu paszowego.
Kolejny tydzień spadkowych notowań zbóż na globalnych giełdach. Największe obniżki notowań wystąpiły na CBoT. Kukurydza w kontrakcie lipcowym potaniała o 6,5% do 132,1 USD/t. Zarysował się już wyraźny trend spadkowy, a notowania w następnych tygodniach mogą testować kolejne minima. Nawet doniesienia o zmniejszeniu przez Conab oceny zbiorów kukurydzy w Brazylii o 10% do 69 mln ton nie spowodowało chociażby korekty. Zniżki notowań kukurydzy są spowodowane głównie ostatnimi wzrostami szacunków powierzchni w odniesieniu do wcześniejszych oczekiwań oraz zapowiedziami sprzyjającej aury w krytycznej dla kukurydzy fazie zapylenia. Prognozy pogody dla amerykańskiego pasa kukurydzy na najbliższe dwa tygodnie są dobre, w szczególności jeśli chodzi o wilgotność. Plantacje w tym czasie wejdą w fazę zapylenia, w czasie której pogoda odgrywa bardzo duże znaczenie i często warunkuje plony. Faza kwitnienia to krytyczny etap w rozwoju kukurydzy. Rośliny wymagają wtedy obfitego nawodnienia dla prawidłowego rozwoju.
Jak wynika z Amerykańskiego Departamentu Rolnego, tegoroczna produkcja kukurydzy w Stanach będzie rekordowa. W czerwcowym raporcie USDA utrzymał przewidywania zbiorów kukurydzy w USA w wysokości 366,54 mln ton, czyli o 6% mniej niż sezon wcześniej. Co więcej można oczekiwać następnych dodatnich korekt wysokości zbiorów w Stanach wynikających ze zwiększenia szacunków obszaru do 94,15 mln akrów - 38,1 mln ha. Wzrosnąć mają końcowe zapasy kukurydzy z 43,5 mln ton do 51 mln ton.
Analizowany tydzień przyniósł również zniżki notowań najbliższego kontraktu pszenicy na CBoT o 4,5% do 151,4 USD/t. W USA postępują żniwa pszenicy ozimej. Dostępność ziarna z nowych zbiorów jest coraz większa. Również Ukraina i Rosja rozpoczęła zbiory pszenicy. Wszystko wskazuje na to, że kraje basenu Morza Czarnego odnotują ponownie bardzo dobre wyniki produkcji zbożowej.
Czytaj dalej na następnej stronie...