| Autor: redakcja1

Po ostatnich cięciach prognoza plonów dla większości unijnych upraw pozostaje na poziomie lub nieco powyżej średniej z 5 lat

W lipcowym biuletynie MARS (Unijna jednostka monitorująca uprawy) zamieszczone zostały najnowsze prognozy plonowania głównych upraw. W stosunku do prognoz czerwcowych zmalały oczekiwania plonów średnich (w skali EU) dla wszystkich upraw z wyjątkiem jęczmienia ozimego.

Po ostatnich cięciach prognoza plonów dla większości unijnych upraw pozostaje na poziomie lub nieco powyżej średniej z 5 lat
W skali UE-27 obecna prognoza plonów dla większości upraw pozostaje ciągle na poziomie lub nieco powyżej średniej z 5 lat.

Plony średnie w UE pszenicy miękkiej szacowane są teraz na 5,80 t/ha, minimalnie w górę z 5,79 t/ha w 2022 i tylko symbolicznie powyżej średniej 5 -letniej (5,79 t/ha).

Plony jęczmienia (ozimy i jary) szacuje się na 4,74 t/ ha, spadek z 5,03 t/ha w 2022 i poziom o 6% poniżej średniej 5-letniej.

Średni plon kukurydzy na ziarno prognozowany jest na 7,53 t/ha, olbrzymi wzrost z 5,90 t/ha w 2022 (+28% r/r) i o 2% powyżej średniej.

Średnie plonowanie rzepaku (i rzepiku) w UE szacuje się na 3,20 t/ha, poziom niższy o 4% niż w 2022, ale o 3% powyżej średniej 5 -letniej.

W stosunku do czerwca największej rewizji w dół (-4% m/m i 5% poniżej średniej z 5 lat) uległy plony średnie słonecznika, głównie z powodu pogorszenia perspektyw wydajności dla Rumunii (główny unijny kraj produkujący słonecznik).

Duże pogorszenie prognozy (m/m) dotyczy jęczmienia jarego (-3% od czerwca), którego plony oceniane są już na 14% poniżej średniej 5-letniej, a wynika to głównie ze znacznych korekt w dół dla Danii, Szwecji, Finlandii i państw Morza Bałtyckiego.

Głównym powodem pogorszenia oczekiwań dotyczących plonowania unijnych upraw są wyraźnie bardziej suche niż zwykle warunki, które miały miejsce dłużej niż jeden miesiąc w dużych częściach zachodniej, centralnej i północnej Europy, a także we wschodniej Rumunii. Południowe części Półwyspu Iberyjskiego i północne Włochy doświadczyły intensywnych fal upałów, które wywołały ryzyko dla kwitnących upraw letnich, z potencjalnie nieodwracalnym wpływem na plony. Jednocześnie nadmierne opady opóźniły zbiory i potencjalnie obniżają jakość ziarna w zachodnich częściach Bułgarii, Rumunii, Słowenii, Chorwacji i Węgier.


Tagi:
źródło: