Przeceny majowych serii pszenicy i kukurydzy wyniosły we wtorek odpowiednio 1,3% i 1,7%. Spadki na giełdzie w Paryżu były konsekwencją poniedziałkowej silnej przeceny zbóż i soi na giełdzie w Chicago.
Szczególnie mocno traciła w poniedziałek amerykańska pszenica, majowa seria potaniała tego dnia 3,3%. Opady w miniony weekend na wielu obszarach upraw amerykańskiej pszenicy oraz uspokojenie na linii Moskwa-Kijów wywarły presję na ceny zbóż za Atlantykiem (Matif był w poniedziałek nieczynny).
We wtorek amerykańskie kontrakty na zboża zyskiwały na wartości.
Raport CFTC pokazał, że w tygodniu kończącym się 15-go kwietnia inwestorzy finansowi zmniejszyli na CBoT swoją pozycję długą netto w kukurydzy (sprzedawali netto) o 19 634 kontraktów, co daje im długą pozycję netto w wysokości 250 503 kontraktów. Ta sama grupa inwestorów sprzedawała także kontrakty na pszenicę, zmniejszając pozycję długą netto o 4 979 kontraktów do 38 210 kontraktów.
W odróżnieniu od zbóż w tygodniu kończącym się 15-go kwietnia inwestorzy finansowi kupowali (netto) kontrakty na soję. Zwiększyli oni swoją pozycję netto w soi o 5 285 kontraktów do 186 537 kontraktów.
Najnowsze 15-dniowe prognozy pogody zapowiadają deszcze w całej niemal Europie (także na Ukrainie), będą one korzystne dla upraw ozimych i jarych.
Rosyjski i ukraiński eksport zbóż odbywa się bez żadnych utrudnień związanych z napiętą sytuacją polityczną.
Zarówno w UE jak w Basenie Morza Czarnego zasiewy zbóż jarych są dużo bardziej zaawansowane niż rok wcześniej. Dla przykładu zasiewy kukurydzy we Francji objęły już 39% areału, podczas gdy rok temu tylko 4%. Zapowiadają się wczesne żniwa w Europie, a w konsekwencji wcześniej pojawi się presja spadkowa na rynku zbóż.
Czytaj więcej o cenach zbóż
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl