Notowania zbóż i oleistych
Tygodniowe zamówienia eksportowe na amerykańską soję i kukurydzę mocno przekroczyły oczekiwania rynkowe. Zmówienia na soję wyniosły 2,5 mln ton i były najwyższe od początku sezonu, a sprzedaż eksportowa kukurydzy wzrosła, tydzień do tygodnia, o 84% i zbliżyła się do 1,5 mln ton. Wczorajsze wzrosty notowań były ograniczone, ponieważ w USA rekordowe zbiory kukurydzy i soi zbliżają się do końca, a pogoda sprzyja pracom polowym.
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, pszenica (SRW) straciła wczoraj w Chicago 1,3%, pod wpływem fatalnych danych eksportowych. Tygodniowe zamówienia na amerykańską pszenicę wyniosły tylko 235 tys. ton, podczas gdy oczekiwano 350-750 tys. ton. Nadal jednak sprzedaż eksportowa zbóż (pszenica i kukurydza) i soi, liczona od początku sezonu, zdecydowanie wyprzedza tempo sprzed roku.
W czwartek, w Chicago fundusze hedgingowe były sprzedającym netto ok.: 3000 kontraktów na pszenicę, ale kupiły netto 3000 kontraktów na kukurydzę i 2500 kontraktów na soję.
UNIJNE KONTRAKTY
W Paryżu, na lekkich minusach sesję zamknęła kukurydza i pszenica. Spadki były niewielkie i wyniosły: 0,75 euro do 164 eur/t – kukurydza i 0,5 euro do 162,25 eur/t – pszenica (dotyczy najbliższych serii). Unijne zboża tracą na wartości od ponad tygodnia, naśladując zachowanie giełdy w Chicago. O ile drogę do odbicia w górę amerykańskich kontraktów otworzyła korekta wzrostowa na rynku eurodolara (dolar tracił na wartości), to w przypadku unijnych kontraktów umocnienie euro wywiera dodatkową presję spadkową (droższy eksport). Eksport unijnej pszenicy był bardzo silny na początku sezonu, ale zgodnie z oczekiwaniami spowalniał. Przez dwa tygodnie z rzędu sprzedaż eksportowa pszenicy tylko lekko przekroczyła 200 tys. ton, ale wczorajsze dane KE pokazały ponowny wzrost sprzedaży pszenicy do 420 tys. ton (wydane licencje).
Czytaj dalej na następnej stronie...