Jak wynika z ostatnich doniesień, nasiona GM pszenicy były co najmniej do drugiej połowy 2011 roku przechowywane w specjalistycznych magazynach w Kolorado. W 2004 r. nasiona zmodyfikowanych odmian pszenicy zostały przekazane przez Monsanto do krajowego centrum NCGRP (National Center for Genetic Resources Preservation). Jednostka ta wykorzystuje wysoko specjalistyczne metody do przedłużenia trwałości nasion.
Ośrodek ten otrzymał 9 lat temu przynajmniej 43 kontenery zawierające p szenicę tzw. „Round’up Ready” pod koniec 2004 r. i na początku 2005 roku. Materiał zawierał ponad 1000 różnych odmian i linii.
Monsanto zakończyło prace badawcze nad zmodyfikowaną genetycznie pszenicą w 2004 r. pod wpływem negatywnego odbioru ze strony opinii społecznej. Jednakże materiał badawczy nie został natychmiast zniszczony i trafił do przechowania przez centrum NCGRP.
Według zapewnień rządowych źródeł pszenica GMO nie trafiła do obrotu. Jednakże pojawienie się nasion zmodyfikowanej pszenicy w stanie Oregon spowodowało spore straty dla amerykańskich handlowców.
W związku z tym, państwa tradycyjnie importujące znaczne ilości pszenicy z USA, w tym Japonia i Korea Południowa, które znane są z wyjątkowej wrażliwości w kwestii zmodyfikowanej żywności, wprowadziły czasowe embargo na dostawy pszenicy tzw. białej (White Wheat).
Zdaniem reprezentantów firmy Monsanto celowo zastosowano działania sabotażowe, które miałyby uderzyć w firmę. Mówi się również o ewentualności przypadkowego przedostania się zmodyfikowanych nasion na pola. Jednakże wszystkim zależy na jak najszybszym ustaleniu w jaki sposób doszło do takiego incydentu, a zwłaszcza amerykańskim producentom i eksporterom pszenicy – podkreśla FAMMU/FAPA na podstawie Reuters i innych źródeł.