Wyraźniejsze zwyżki notowań pszenicy wystąpiły na CBoT. Tutaj pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 202,4 USD/t, czyli o 2,6% więcej w odniesieniu do poprzedniego tygodnia. Taniała za to kukurydza. Zniżki cen tego gatunku były widoczne zarówno na Euronext, przy czym w najbliższym kontrakcie było to mniej o 0,7% do 169 EUR/t, jak i na CBoT.
Ostatnie wzrosty cen pszenicy mogą być odpowiedzią na niepokojące doniesienia o zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie, co w rezultacie mogłoby wpłynąć na ewentualne perturbacje w transporcie zbóż z rejonu Morza Czarnego. Po zestrzeleniu przez terrorystów samolotu malezyjskich linii lotniczych zaostrzył się konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wzrosło również prawdopodobieństwo dalszej jego eskalacji. Wraz z tym zwiększa się też zagrożenie pojawienia się utrudnień logistycznych w transporcie zbóż z krajów tego regionu.
Ukraina i Rosja są zaliczane do znaczących dostawców pszenicy, poza tym Ukraina zajmuje trzecią pozycję w eksporcie kukurydzy na świecie. Według prognoz USDA, w sezonie 2014/2015 wysyłka pszenicy z obu krajów ma osiągnąć 28,5 mln ton, co stanowiłoby blisko 20% globalnych dostaw pszenicy przewidzianych w tym sezonie wynoszących 151,7 mln ton.
Zdaniem analityków z australijskiego banku ANZ w Melbourne, światowy rynek zbożowy pozostanie w najbliższym czasie wyjątkowo wrażliwy na rozwój sytuacji na Ukrainie, w szczególności dotyczyć to będzie pszenicy.
Następnym czynnikiem, który mógł spowodować taki ruch cen, są nasilające się obawy o wpływ deszczowej aury w niektórych krajach zachodniej Europy na jakość ziarna pszenicy. Z drugiej jednak strony aktualne prognozy dla Unii Europejskiej nadal są bardzo optymistyczne.
Strategie Grains w lipcowym raporcie skorygowała w górę szacowaną wysokość unijnych zbiorów pszenicy miękkiej o 1,1 mln ton do 140,5 mln ton. Oznacza to poziom produkcji tego ziarna o 4% przekraczający zeszłoroczny wynik. Również wcześniejsze prognozy KE wskazywały na bardzo dobre zbiory pszenicy.
Z kolei w odniesieniu do notowań kukurydzy obserwujemy nadal pogłębianie się tendencji zniżkowej. Przewidywania dla Unii są bardzo optymistyczne. SG podwyższyło spodziewaną wysokość tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE z wcześniejszych 65,9 mln ton do 66,4 mln ton. W związku z tym zbiory przekroczą zeszłoroczny poziom o 3%.
Pod koniec tygodnia pojawiły się niepokojące doniesienia o strajkach w Rosario, paraliżujących eksport kukurydzy czy soi z Argentyny w najbardziej newralgicznym okresie. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał, to może mieć wpływ na sytuację na globalnym rynku zbożowym.