Prognoza IGC była przygotowywana w końcówce kwietnia i uwzględnia obecny wtedy duży deficyt opadów w Europie i w basenie Morza Czarnego. Stąd w stosunku do prognozy sprzed miesiąca zakłada ona mniejsze o 4 mln ton zbiory pszenicy (nadal rekordowe).
IGC obniżyła także konsumpcję ziarna (-4 mln ton m/m), do nadal rekordowego poziomu 2,222 mld ton. Oznaczać to będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) minimalny spadek zapasów - licząc rok do roku.
Skrót prognozy
Obecny sezon (2019/20):
Szacuje się, że światowa produkcja zbóż ogółem (pszenicy i ziaren gruboziarnistych) w sezonie 2019/20 wzrosła o 2% r/r, do 2176 mln t. Ostatnia korekta w dół (m/m) produkcji kukurydzy została częściowo zrównoważona przez większe zbiory pszenicy i jęczmienia. Zakłócenia wywołane pandemią COVID-19 negatywnie wpłynęły na popyt, szczególnie w przetwórstwie przemysłowym (bioetanol). W konsekwencji zużycie ziarna będzie tylko nieznacznie wyższe r/r. Stąd też przewiduje się stosunkowo niewielki spadek zapasów końcowych, ponieważ spadek zapasów kukurydzy będzie częściowo zrównoważony przez większe zapasy pszenicy i jęczmienia.
Sezon 2020/21:
Przewiduje się, że światowa produkcja zbóż w 2020/21 wyniesie 2,218 mln ton. Oznacza to, że wzrośnie o 43 mln r / r, przy największym wzroście kukurydzy (+ 39 mln).
Zbiory kukurydzy i pszenicy zapowiadane są na rekordowym poziomie.
Prognozuje się, że konsumpcja wykaże znaczny wzrost, osiągając nowy rekordowy poziom 2222 mln t (+ 41 mln r / r), w tym wzrost żywności (+ 10 mln ton), pasz (+ 14 mln ton) i zastosowań przemysłowych (+ 17 mln ton).
Oczekuje się, że światowe zapasy zbóż zmniejszą się, ponieważ spadek zapasów kukurydzy i jęczmienia będzie tylko częściowo kompensowany przez większe zapasy pszenicy.