| Autor: redakcja1

KE tnie nieco swoje prognozy plonowania upraw ozimych w Polsce

Najnowsze prognozy dla krajowych upraw ozimych (z 22.07.2024) zostały nieznacznie skorygowane w dół przez KE, ale pozostają powyżej średniej, z wyjątkiem jęczmienia ozimego (spadek o 3% w porównaniu z czerwcem) w wyniku ciągłych ograniczeń wody w glebie i skróconego cyklu wzrostu.

KE tnie nieco swoje prognozy plonowania upraw ozimych w Polsce
Szacunki dotyczące upraw letnich (jarych) pozostają stabilne i nieznacznie powyżej średniej, z niewielkimi zmianami, w granicach 1% (m/m).
 
Sytuacja w Polsce

W tym roku zbiory jęczmienia rozpoczęły się niezwykle wcześnie z powodu zaawansowanego cyklu upraw zimowych.

Pierwsze raporty pokazują tylko średnie plony, ze względu na suche warunki podczas napełniania ziarna.

Deszcze w czerwcu i lipcu powinny być korzystne dla upraw letnich podczas napełniania ziarna

Temperatury były zgodne lub nieznacznie wyższe od średniej przez większość okresu sprawozdawczego, z wyjątkiem końca czerwca. W tym czasie Polskę nawiedziła fala upałów, z maksymalnymi dziennymi temperaturami powyżej 33 °C.

Opady powyżej przeciętnej wystąpiły w większości części kraju. Jednak opady deszczu nie były jak dotąd wystarczające, aby w pełni przywrócić odpowiedni poziom wilgotności gleby, zwłaszcza na północnym wschodzie i południowym zachodzie.

Ze względu na bardzo zaawansowany cykl wzrostu i szybki rozwój jęczmienia ozimego, który osiągnął dojrzałość regionalną w połowie czerwca, jego zbiory rozpoczęły się niezwykle wcześnie, bo na początku lipca. Pierwsze wyniki pokazują średnie plony z powodu suchych warunków i częstych gorących dni w późnych stadiach kwitnienia i wypełniania ziarna. Wyniki były lepsze na północy niż na południu.

Uprawy letnie odniosły korzyści z powrotu opadów, ale pozostały niedobór wody może nadal spowalniać rozwój upraw

W nadchodzących dniach (biuletyn wydany 22.07.2024) prognozowane są jeszcze większe opady, co powinno dodatkowo wspierać odzyskiwanie wilgoci z gleby i wzrost upraw w obecnych stadiach wypełniania ziarna większości upraw letnich.


Tagi:
źródło: