W handlu z Niemcami będącymi największym partnerem Polski, nastąpiło odwrócenie relacji i tak z dużego deficytu, w tym roku notujemy nadwyżkę.
Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów (za MRiRW), w pierwszych siedmiu miesiącach 2013 r. Polska wyeksportowała 43 tys. t mąki pszennej i pszenno-żytniej (CN 1101). To 15% zwyżka w stosunku do w porównywalnego okresu przed rokiem, kiedy to wysyłka wyniosła 37,2 tys. t. W tym samym przedziale czasowym import zanotował spadek o 11% do 30 tys. ton. Niemniej jednak, w okresie styczeń-lipiec 2013 roku Niemcy mieli udział na poziomie 44% w przypadku polskiego eksportu i 60% w imporcie.
Ta zmiana była możliwa za sprawą zwiększenia się wywozu o 39%, czyli o 5,3 tys. t oraz zmniejszeniu się przywozu o 20%, co daje spadek o 4,4 tys. t. Sytuacja ta prawdopodobnie wynikała z odwrócenia się warunków po stronie podaży pszenicy konsumpcyjnej, gdyż 2012 r. zebrano w Polsce dosyć dużo ziarna o wysokiej jakości.
Jednakże w obecnym roku eksport zwiększał się w sposób dynamiczny także w kierunku Wielkiej Brytanii, która pod względem odbioru mąki pszennej z Polski stała się drugim największym importerem tego surowca. W omawianym okresie eksport wyniósł 9,2 tys. t i był o 69% większy niż przed rokiem, mimo znacznych kosztów transportu przy sprzedaży mąki.
Na kolejnych miejscach pośród importerów znajdują się Litwa, Czechy i Słowacja, które łącznie sprowadziły z Polski 12,5 tys. t mąki pszennej i pszenno-żytniej. W tym czasie Litwa nieznacznie, bo o 9% zwiększyła kontyngent w stosunku do ubiegłego roku. Natomiast Czechy oraz Słowacja nieznacznie zmniejszyli swoje zakupy.
Ponadto Czechy są też drugim największym eksporterem mąki do Polski, przy czy, w tym roku dostarczyli do naszego kraju 6,7 tys. t i zakupili 3,8 tys. t. W skali regionu, kraj ten jest jednak dosyć znaczącym eksporterem pszenicy i mąki pszennej.
Zdaniem analityków Banku BGŻ, w dalszej części roku zostanie utrzymana dodatnia dynamika eksportu mąki pszennej, chociaż w ujęciu rocznym może być ona mniejsza niż w pierwszych siedmiu miesiącach roku. W całym 2013 r. eksport prawdopodobnie wyniesie blisko 80-85 tys. t, czyli będzie o 6-13% większy niż przed rokiem.