Silne opady deszczu na wielu obszarach upraw zbóż i soi w USA spowodowały pierwsze od ponad miesiąca większe wzrosty notowań kukurydzy i pszenicy w Chicago w ubiegłym tygodniu.
Jeszcze na początku tygodnia kontrakty na kukurydzę i pszenicę ustanawiały swoje kilkumiesięczne minima. Kolejne dni przyniosły korektę w górę szczególnie w przypadku kukurydzy, która (seria lipcowa) zamknęła cały tydzień 1,4% wzrostem w nadziei, że dzisiejsze raporty USDA pokażą pogorszenie kondycji amerykańskich upraw z powodu nadmiernych opadów.
W przypadku amerykańskiej pszenicy opady spowalniają zbiory i zagrażają jakości ziarna odmian ozimych. Jednocześnie pozytywnie wpływają na stan upraw pszenicy jarej. Amerykańska pszenicy (seria lipcowa w Chicago), mimo lekkiego odbicia w górę w stosunku do poniedziałkowego (wielomiesięcznego) dołka zamknęła cały tydzień na minimalnym minusie.
Kontrakty zbożowe notowane na Matif wykazywały stosunkowo małą zmienność notowań w ubiegłym tygodniu. Listopadowa seria na pszenicę podrożała w minionym tygodniu o 1 euro (+0,5%) podczas gdy najbliższa seria na kukurydzę potaniała o 0,5 euro (-0,3%) zamykając tydzień na poziom i najniższym od końca stycznia tego roku.
Wydaje się, że po długiej fali spadków, jaka miała miejsce na giełdzie w Chicago, rynek szukał usilnie powodów do korekty w górę, tym powodem okazała się deszczowa pogoda. W dłuższej perspektywie bardziej prawdopodobny jest (moim zdaniem) powrót do trendu spadkowego na giełdowym rynku zbóż. Zapowiada się rekordowa podaż pszenicy, kukurydzy i soi w sezonie 2014/15 na świecie, trudno zatem oczekiwać, że inwestorzy spekulacyjni przestaną zamykać swoje krótkie pozycje (sprzedawać kontrakty) w kukurydzy i soi.
Ostatni tygodniowy raport CFTC (na dzień 17-go czerwca) pokazał, że na giełdzie w Chicago inwestorzy finansowi sprzedawali netto kontrakty na kukurydzę, pszenicę i soję.
Zmiana tygodniowa w otwartych pozycjach (znak minus oznacza sprzedaż netto):
Kukurydza: -9 156 kontraktów do 137 280 kontraktów (pozycja długa netto);
Pszenica: -1 807 kontraktów do 28 942 kontrakty (pozycja krótka netto);
Soja: -33 519 kontraktów do 46 624 kontrakty (pozycja długa netto.
Chiny poinformowały, że ich zapasy zbóż wzrosły do 350 mln ton w tym 150 mln ton kukurydzy, która jest w stanie wymagającym rotacji (zużycia) i zastąpienia nowym ziarnem. Nie ma więc powodu do importu kukurydzy przez ten kraj w najbliższym czasie. Zbiory kukurydzy w Argentynie są nadal mocno opóźnione, ich zaawansowanie sięga 44% podczas gdy rok temu było to n72%.
30-czerwca USDA opublikuje swój kwartalny raport o stanie amerykańskich zapasów i będzie on miał szczególnie duże znaczenie dla dalszych notowań soi.
Czytaj więcej o cenach zbóż
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/e-WGT, autor: Andrzej Bąk, foto:
Gospodarz.pl