Partner serwisu Zboża
Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Ciągnik Steyr Terrus CVT
2020-03-12 -
Osuszacz do wędzarni Borniak
2014-05-12 -
Track Deutz Fahr - Pojazd dla dzieci
2011-09-09 -
Ładowarka teleskopowa JCB 541-70 AGRI
2020-05-22 -
CASE / STEYR - szyba drzwiowa L zielona
2011-12-13
CBoT: Notowania futures podążają w kierunku poziomów z 2009/10 r. (10.07.2014)
W środę (9 lipca 2014 r.) mogliśmy się przekonać, że to rynek amerykański wyznacza kierunek zmian a europejskie kontrakty powielają zachowanie giełdy w Chicago.
Na giełdzie Matif, mimo burzowej pogody w wielu europejskich krajach opóźniającej zbiory, kontrakty zbożowe wyraźnie traciły na wartości. Najbliższa seria pszenicy zamknęła dzień przeceną o 1,5 euro/t do 181,75 euro/t, zrównując się ze swoim minimum z końca stycznia tego roku. Kukurydza (seria lipcowa) potaniała wczoraj blisko 2 euro/t i wyrównała historyczne minimum w cenach zamknięcia tej serii. W Chicago zarówno pszenica, jak i kukurydza kontynuują marsz w dół. Lipcowe serie tych kontraktów straciły w środę na wartości po ok. 1% i ustanowiły kolejne ok. 4 – letnie minima.
Notowania futures w Chicago podążają w kierunku poziomów z 2009/10 roku i jest duże prawdopodobieństwo, że dopiero minima z tamtego okresu zatrzymają spadki.
Czytaj więcej o cenach zbóż
Sezon 2013/14 (zakończył się z końcem czerwca) przyniósł rekordowe zbiory pszenicy i kukurydzy na świecie. Doprowadziło to do poprawy bilansów na rynku zbóż, wzrosły zapasy. Ceny futures w Chicago, po udanych zbiorach, spadały do stycznia/lutego 2014, kiedy to osiągnęły swoje 3,5 letnie minima. Potencjał spadkowy wyczerpał się, a wyjątkowo silny eksport zbóż jeszcze bardziej przyspieszył przy niższych poziomach cen. Inwestorzy spekulacyjni realizowali zyski wynikające z wielomiesięcznych przecen, generując tym samym popyt na kontrakty. W lutym wyceny kontraktów futures odbiły lekko w górę. Jednak skokowe wzrosty na rynku zbóż miały miejsce na przełomie lutego i marca z chwilą aneksji Krymu przez Rosję. Konflikt zbrojny i ewentualne nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję wisiało na włosku. Realna stała się groźba drastycznego ograniczenia eksportu zbóż z Regionu Morza Czarnego. Pod wpływem tego czynnika wyceny kontraktów futures, szczególnie pszenicy w Chicago wzbiły się w górę o 20-30%, osiągając swoje maksima w kwietniu i na początku maja. Walki z separatystami na terenie południowo wschodnich regionów Ukrainy nasilały się, jednak Rosja nie zdecydowała się na interwencję zbrojną a eksport zarówno z Ukrainy, jak i Rosji przebiegał bez zakłóceń. Dokładnie 9-maja nastąpiło odwrócenie trendu wzrostowego na spadkowy na giełdowym rynku zbóż po publikacji majowej optymistycznej prognozy USDA. Czerwcowa prognoza okazała się jeszcze lepsza a dane kwartalne o stanie zapasów i areale amerykańskich zasiewów (z końca czerwca) zaskoczyły pozytywnie i dały kolejny impuls spadkowy. Na terenach amerykańskich upraw kukurydzy i soi panuje idealna wręcz pogoda, co zdaniem analityków wpłynie na podniesienie szacunkowych plonów kukurydzy i soi przez USDA w najbliższy piątek w lipcowym raporcie. Już wcześniej zapowiadane były rekordowe zbiory soi w USA (najwyższy w historii areał zasiewów), teraz realne stają się kolejne rekordowe zbiory kukurydzy.
Czytaj dalej na następnej stronie...