Zdaniem samorządu rolniczego, rolnicy i członkowie ich rodzin, a także mieszkańcy obszarów wiejskich nie prowadzący działalności rolniczej, nie mają zapewnionej odpowiedniej profilaktyki zdrowia. Dlatego też, we wprowadzanych zmianach w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz w ustawach zmieniających ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw powinny znaleźć się zapisy o obowiązku wykonywania raz w roku podstawowych badań profilaktycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli. Wniesienie takiej poprawki nałożyłoby na lekarzy pierwszego kontaktu obowiązek wykonywania badań profilaktycznych. Poprawka do ustawy dawałaby też możliwość wszystkim pacjentom, w tym rolnikom i mieszkańcom obszarów wiejskich, skorzystania z przysługujących im badań profilaktycznych, co przyczyniłoby się pośrednio do poprawy zdrowotności rolników i mieszkańców obszarów wiejskich.
Ponadto, zdaniem samorządu rolniczego, należy do badań profilaktycznych dla gospodarzy i ich rodzin wprowadzić obowiązek wykonywania diagnostyki w kierunku boreliozy, aby jak najwcześniej wychwycić zachorowania i zapobiec powodowanym przez nią skutkom.
Przedstawiając powyższe problemy, Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra RiRW o monitorowanie wprowadzanych w ww. ustawach zmian i spowodowanie, aby znalazły się w nich wnioskowane przez samorząd rolniczy przepisy. Zarząd KRIR wystąpił w tej sprawie także do Ministra Zdrowia i zwrócił się o spowodowanie, aby rozwiązanie sygnalizowanego przez samorząd rolniczy problemu znalazło się w przygotowywanych zmianach przepisów prawa, a także do Prezesa KRUS o zaproponowanie stosownych rozwiązań w ww. ustawach lub zaproponowanie innych zmian, które rozwiązywałyby przedstawiony problem.