Wysokowydajne krowy mleczne potrzebują optymalnego mikroklimatu w oborze. Na mikroklimat w budynku inwentarskim wpływają następujące czynniki: wentylacja, temperatura, koncentracja gazów szkodliwych, oświetlenie.
Właściwa wentylacja polega na ciągłej wymianie powietrza, czyli wprowadzeniu świeżego powietrza z zewnątrz, a jednoczesnym usunięciu powietrza „zużytego”. Warunki termiczne panujące w oborze mają bardzo duży i istotny wpływ na zdrowotność i wydajność krów (produkcja mleka, prawidłowy rozród). Musimy pamiętać, że przy produkcji mleka powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na pasze które stosujemy w żywieniu ale również na ilość i jakość powietrza – niezbędny czynnik potrzebny do prawidłowego funkcjonowania krów. Oprócz dobrych jakościowo pasz krowy potrzebują dużo świeżego powietrza. Niedobór świeżego powietrza (tlenu) będzie powodował gorsze pobranie paszy co będzie powodowało obniżenie produkcji mleka. Niewydajna wentylacja powoduje zmniejszoną wymianę powietrza w oborze co skutkuje: wzrostem temperatury oraz zwiększeniem zawartości gazów w powietrzu (amoniak).
(kliknij, aby powiększyć)
Optymalna temperatura
Optymalna temperatura w oborach dla krów mlecznych powinna być maksymalnie o 10˚ C wyższa (zimą) lub niższa (latem) niż na zewnątrz. Najlepszy komfort mają krowy w zakresie temperatur od +8 do +15˚ C, w takich warunkach są w stanie produkować na najwyższym poziomie. Ten warunek może zapewnić tylko dobra wentylacja. Spoglądając na lata, które w ostatnim czasie nawiedzają Polskę trudno jest osiągnąć te parametry temperaturowe bazując tylko i wyłącznie na wentylacji grawitacyjnej. Gdy temperatura przekracza +25˚C krowy dotyka dyskomfort termiczny co może być początkiem pojawiania się stresu cieplnego.
Fizycznymi objawami stresu cieplnego są:
-
ospałość,
-
poszukiwanie cienia na zewnątrz i wewnątrz budynku,
-
poszukiwanie świeżego powietrza (gromadzenie się zwierząt przy otworach drzwiowych),
-
poszukiwanie zraszaczy i przechodzenie w ich kierunku,
-
dyszenie (ponad 60 oddechów na minutę),
-
ślinienie się.
Uniknąć stresu cieplnego możemy poprzez:
-
zwiększenie przepływu powietrza w oborze (np. poprzez powiększenie okien, zainstalowanie wentylatorów, albo zwiększenie ich mocy),
-
wykonanie izolacji w budynku,
-
zmniejszenie zagęszczenia zwierząt lub skrócenie okresów ich przebywania w ciasnocie,
-
podawanie dużych ilości świeżej wody (także w okresie wypasania),
-
zainstalowanie zraszaczy.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Blattin Polska, foto:
Blattin Polska