| Autor: redakcja1

Żyto podrożało, a pszenica i jęczmień są tańsze

Według danych ARR, w trzecim tygodniu za żyto, żywiec wieprzowy i wołowy należało zapłacić więcej, a jęczmień, pszenica oraz indyki potaniały. Jedynie kurczęta brojlery oraz odtłuszczone mleko w proszku utrzymały swoją cenę w stosunku do tych sprzed tygodnia.

Żyto podrożało, a pszenica i jęczmień są tańsze

W okresie od 15-21 sierpnia tego roku, ciągłe opadu deszczu skutecznie utrudniały lub też wręcz uniemożliwiały rolnikom prace żniwne. Niestety zebrane ziarno było bardzo słabej jakości, a na niektórych wolumenach zbóż występował grzyb, co w znaczącym stopniu obniżyło ich cenę.

W związku z tym w omawianym czasie w punktach skupu gospodarze mogli otrzymać za tonę pszenicy konsumpcyjnej 803 złote co daje spadek rzędu 0,9 procenta wobec wcześniejszego tygodnia oraz 13 procentową obniżkę względem lipca bieżącego roku. Jednakże w rocznym zestawieniu, obecne ceny są niemal o 17 procent większe niż w zeszłym roku.

Jęczmień paszowy także potaniał w stosunku to cen sprzed tygodnia. W tym wypadku spadek wyniósł 2 procent, a więc za ten gatunek zboża płacono 663 złote za tonę. W porównaniu do miesiąca poprzedniego był to niemal 8 procent taniej, ale i tak o 23 procent ceny są wyższe od tych z roku zeszłego.

Według specjalistów z powodu wzrostu podaży żyta konsumpcyjnego w punktach skupu można się spodziewać wyższych stawek za ten gatunek zboża. W omawianym okresie gospodarz mógł sprzedać tonę żyta konsumpcyjnego za 748 złote, a więc o 3,2 procenta drożej niż w drugim tygodniu sierpnia oraz o 1 procent taniej niż w lipcu, chociaż w tym samym czasie w ubiegłym roku można było otrzymać o 54 procenty mniej za ta sama ilość.

W przypadku mięsa, żywiec wołowy i wieprzowy jest droższy, indyki tańsze, a brojlery bez zmian. W analizowanym okresie żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie 4,76 złotego za kilogram, co daje 1 procentową podwyżkę w stosunku do wcześniejszego tygodnia oraz miesiąca, a rozrachunku rocznym to 4 procentowy wzrost.

To właśnie rosnące zainteresowanie mięsem wołowym poza granicami Polski sprawia, że ceny tego gatunku mięsa są wyższe i w okresie od 15-21 sierpnia tego roku kształtowały się na poziomie 5,76 złotego za kilogram, czyli o 2,3 procenta więcej od poprzedniego tygodnia oraz o 4,5 procenta w zestawieniu miesięcznym. W rocznej relacji jest to zwyżka rzędu 32 procent.

W analizowanym czasie za kurczęta brojlery w punktach skupu płacono 3,90 złotego za kilogram, czyli tyle samo jak tydzień wcześniej oraz o 5 procent w zestawieniu miesięcznym. W stosunku rocznym jest to o 10 procent drożej. Z kolei za indyki płacono w tym czasie o 0,01 złotego mniej na kilogramie niż tydzień wcześniej, a więc 5,89 złotego. W porównaniu do lipca to spadek o 1 procent, ale to i tak droższe o 27 procent mięso niż w roku 2010.

Odtłuszczone mleko w proszku podobnie jak kurczęta brojlery utrzymało swoją stawkę i w trzecim tygodniu sierpnia kilogram OMP kosztował tyle samo co w okresie od 8-14 sierpnia bieżącego roku, tj. 8,97 złotego. W relacji miesięcznej to spadek rzędu 3,8 procenta.


Tagi:
źródło: