| Autor: redakcja1

Zanieczyszczenie i ochrona powietrza

Wielkość emisji pyłów w 2022 r. z zakładów szczególnie uciążliwych dla czystości powietrza, a więc z zakładów o największej w skali kraju emisji zanieczyszczeń do powietrza wyniosła ok. 20 tys. ton i zmalała o 9% w odniesieniu do poprzedniego roku.

Zanieczyszczenie i ochrona powietrza
Emisja pyłów pochodziła przede wszystkim z procesów spalania paliw - 54% emisji pyłów z zakładów szczególnie uciążliwych. Największym źródłami emisji było przetwórstwo przemysłowe - 52% oraz jednostki prowadzące działalność w zakresie wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę - 38%.

W 2022 r. emisja zanieczyszczeń gazowych z zakładów szczególnie uciążliwych ukształtowała się w granicy 204 mln ton i obniżyła się w stosunku do 2021 r. o 3%. Ponad 99% tej emisji stanowił dwutlenek węgla oraz po 0,1% – dwutlenek siarki, tlenek węgla i tlenki azotu. Dominującymi źródłami emisji przemysłowych zanieczyszczeń gazowych były jednostki prowadzące działalność w zakresie wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę - ponad 70% oraz zakłady przetwórstwa przemysłowego - 28%.

W urządzeniach do redukcji zanieczyszczeń powietrza w 2022 r. zatrzymano 18,3 mln ton - 99,9% pyłów i 3,3 mln ton - 75,7% gazów, ale bez CO2 wyemitowanych przez zakłady szczególnie uciążliwe dla czystości powietrza. Zanieczyszczenia zatrzymane lub zneutralizowane w 2022 r. dla poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń gazowych wynosiły: 93,9% dla dwutlenku siarki, 81,8% dla węglowodorów, 48,1% dla tlenków azotu, 37,2% dla tlenku węgla, 47% dla innych zanieczyszczeń, w tym amoniaku, dwusiarczku węgla, fluoru, siarkowodoru, związków chloroorganicznych.


Tagi:
źródło: