Rolnictwo jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń, negatywnie wpływających na kształtowanie środowiska naturalnego.
Zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby powodowane jest m.in. przedostawaniem się składników odżywczych i pestycydów z systemu rolniczego. Niewykorzystane w produkcji rolniczej związki azotu i fosforu mogą przedostawać się do wód gruntowych i powierzchniowych, a w stosunku do azotu – ulatniać do atmosfery. Ich deficyt z kolei może prowadzić do spadku produktywności i degradacji gleb. Istotne jest zachowanie równowagi między ochroną środowiska, a korzyściami ekonomicznymi, w celu zapewnienia regeneracji zasobów przyrodniczych niezbędnych do dalszych działań produkcyjnych.
Stosowanie nawozów zawierających azot i fosfor ma na celu utrzymanie lub zwiększenie zawartości w glebie składników pokarmowych potrzebnych roślinom. Prawidłowe nawożenie musi jednak uwzględniać fakt, że wypłukiwane z gleby związki azotu i fosforu, spływające z wodami rzek do mórz, to główne przyczyny powstawania zjawiska eutrofizacji.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/DK