Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w skupie (15.12.2024)
2025-01-10
Poznaj produkty
-
Maszyny komunalne
2014-04-04 -
Kultywator AGRO-LIFT
2016-05-12 -
Siekacz do cebuli SU225F SAMON
2020-10-08 -
Haybuster Model H-800
2020-07-15 -
Siłownik gazowy do CASE IH / Steyr
2011-12-13
Nad wymyślaniem haseł nie trudzimy się
„123456” i „password” to dwa najczęściej używane hasła do kont internautów. Inne, które cieszą się popularnością, są równie prymitywne, a więc i łatwe do zgadnięcia. Nad wymyślaniem haseł nie trudzimy się nie tylko z lenistwa, lecz także dlatego, że nie zdajemy sobie sprawy, jak dużą wartość mają nasze dane.
Ktoś odgaduje nasze hasło do konta bankowego i kradnie nam pieniądze – to nietrudno sobie wyobrazić. Gorzej jest z konsekwencjami włamania na konto na portalu społecznościowym, gdzie przechowujemy informacje o sobie i rodzinie oraz wspomnienia. Tymczasem wystarczy słabe hasło, by haker mógł skraść naszą tożsamość i narobić wielu szkód.
Dobre hasło nie może być oczywiste i powinno zawierać minimum 8–10 znaków, w tym nie tylko duże i małe litery, lecz także cyfry oraz znaki specjalne. Każdy niby to wie, a tak mało osób podczas wymyślania hasła się do tego zalecenia stosuje. Dlatego w tworzeniu haseł pomocne są internetowe generatory.
- Określamy stopień trudności oraz podajemy, ile znaków i jakiego rodzaju ma zawierać hasło, po czym program sam generuje nasze zabezpieczenie – mówi serwisowi infoWire.pl Jacek Traczyński z firmy Dell.
Co ważne, nie należy powtarzać tego samego hasła do logowania na różnych portalach. Niestety to częste zjawisko z uwagi na kłopot z zapamiętaniem haseł, zwłaszcza tych wygenerowanych. Dlatego najlepiej tworzyć je samemu. A metoda na wymyślenie silnego hasła, którego nie zapomnimy, jest bardzo prosta.
- Tworzymy sobie jakieś zdanie, złożone np. z ośmiu słów. Z każdego wybieramy pierwszą lub ostatnią literę. Możemy dodać znak zapytania lub wykrzyknik. I w ten sposób otrzymujemy hasło łatwe do zapamiętania – radzi ekspert.