We wrześniu notowano wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, znacznie przekraczające normy wieloletnie. W pierwszej połowie września rejonami uwilgotnienie gleby było niedostateczne ze względu na niedobór opadów.
Występujące w drugiej dekadzie miesiąca, głównie w południowo zachodniej części kraju ulewne deszcze spowodowały podtopienia pól i powodzie. W wyniku powodzi i podtopień wiele gospodarstw odnotowało straty w uprawach i na trwałych użytkach zielonych. Na terenach niezalanych ciepła i słoneczna pogoda stwarzała na ogół dobre warunki dla przeprowadzania zbioru upraw. W pierwszej dekadzie września zakończono rozpoczęte w sierpniu siewy rzepaku ozimego oraz rozpoczęto siewy żyta i pszenżyta. Do siewu pszenicy ozimej przystąpiono w drugiej połowie września. W obrębie miesiąca kontynuowano rozpoczęte w sierpniu wykopki ziemniaków, prowadzono zbiór buraków cukrowych, a także zbiór kolejnego pokosu traw łąkowych i wieloletnich roślin motylkowych. W całym kraju w drugiej połowie września rozpoczęto zbiór kukurydzy na ziarno. Lokalnie pod koniec miesiąca zbierano poplony ścierniskowe.
Ciepła i słoneczna pogoda w październiku z okresowymi intensywnymi opadami deszczu stwarzała dobre warunki dla wykonywania prac polowych. Do końca drugiej dekady października zakończono rozpoczęte we wrześniu siewy żyta i pszenżyta oraz pszenicy ozimej. Oziminy wysiane we wrześniu zaczęły się krzewić pod koniec października. Tak samo jak przed rokiem, stan wschodów upraw ozimych oszacowano na 3,8 do 3,9 stopnia kwalifikacyjnego. W drugiej połowie miesiąca zakończono wykopki ziemniaków. Prowadzono nadal zbiór buraków cukrowych oraz kukurydzy uprawianej na ziarno. W trakcie miesiąca zbierano poplony ścierniskowe. Powszechnie wykonywano orki przedzimowe. Do końca miesiąca na obszarze całego kraju trwał okres pastwiskowy.
Temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała dobre warunki dla wschodów, wzrostu i rozwoju późno zasianych ozimin. Umożliwiała także wykonywanie jesiennych prac polowych oraz zbiorów roślin okopowych i pastewnych. Oziminy wysiane w optymalnych terminach agrotechnicznych krzewiły się, a dobowe wahania temperatury powietrza sprzyjały hartowaniu się roślin. W połowie miesiąca dobiegał końca zbiór buraków cukrowych. Kończono także zbiór poplonów ścierniskowych oraz wykonywanie orek przedzimowych i innych jesiennych prac polowych. Sprzyjające warunki termiczne w wielu rejonach kraju wpłynęły na przedłużenie sezonu pastwiskowego do końca listopada.
źródło: Gospodarz.pl/KOWR foto:
Gospodarz.pl/DK