| Autor: redakcja1

Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych

W czerwcu br. prognozy dla ogółu gospodarstw dotyczące zarówno ogólnej ich sytuacji, opłacalności produkcji rolnej, jak i popytu na produkty rolne na II półrocze br. były niekorzystne.

Prognoza sytuacji gospodarstw rolnych
Wzrost negatywnych opinii w porównaniu z grudniem oraz czerwcem ub. roku zaobserwowano w pytaniu o zmianę ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego w najbliższym półroczu – spadki wartości salda odpowiednio o 2,8 oraz 0,3 p. proc. Tylko opinie o kształtowaniu się popytu w drugiej połowie br. były mniej pesymistyczne w porównaniu z dwoma poprzednimi edycjami badania.

Kierujący gospodarstwami rolnymi, niezależnie od ukierunkowania produkcyjnego badanych jednostek, wyrazili negatywne oceny odnośnie prognozowanej sytuacji ogólnej gospodarstw oraz opłacalności produkcji rolniczej w drugiej połowie br. Opinie te były bardziej pesymistyczne w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w II półroczu 2023 r. Największe obawy wyrazili użytkownicy gospodarstw wielokierunkowych.

Wśród rolników prowadzących produkcję roślinną najbardziej negatywne opinie na temat kształtowania się ogólnej sytuacji w II półroczu br. wyrażali rolnicy specjalizujący się w prowadzeniu upraw zbóż. W przypadku rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą najbardziej negatywne opinie wyrazili hodowcy trzody chlewnej.




 


Tagi:
źródło: