W porównaniu z wynikami z poprzedniej edycji badania opinie rolników w ocenie bieżącego zapotrzebowania na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty były bardziej negatywne niż w II edycji badania 2021 r.
Ponad 65% rolników uznało popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami. Około 3% stwierdziło, że popyt kształtuje się na poziomie powyżej ich oczekiwań względem niemal 31% respondentów, którzy wskazali, że popyt jest niewystarczający. Negatywne opinie dotyczyły wszystkich użytkowników gospodarstw rolnych niezależnie od wielkości gospodarstwa i kierunku prowadzonej produkcji rolnej.
Najbardziej niezadowoleni z popytu na produkty rolne byli rolnicy prowadzący uprawy warzyw gruntowych, upraw pod osłonami oraz hodowcy trzody chlewnej i drobiu nieśnego. Użytkownicy, którzy sygnalizowali zmianę wielkości sprzedaży w odniesieniu do tego samego półrocza poprzedniego roku wyrażali w większości negatywne opinie.
Największy spadek sprzedaży zaobserwowano wśród użytkowników małych gospodarstw w szczególności prowadzących uprawy ziemniaków, warzyw gruntowych i uprawy pod osłonami oraz hodowlę trzody chlewnej, drobiu nieśnego i owiec.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/MP