| Autor: redakcja

List otwarty Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników woj. lubuskiego

Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników woj. lubuskiego  wnosi zastrzeżenia do Rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego  rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dz. U. Nr .22 poz121, z późn. zm).

List otwarty Związku Zawodowego Centrum Narodowe Młodych Rolników woj. lubuskiego
Związek Zawodowy
Centrum Narodowe Młodych Rolników
Zarząd Lubuski
 
65-124 Zielona Góra, ul. Dębowa 9 tel. 514 421 785, email: rafalniezurbida@interia.pl
 
 
Sz.P.
Marek Sawicki
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi



Związek Zawodowy Centrum Narodowe Młodych Rolników woj. lubuskiego  wnosi zastrzeżenia do Rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego  rozporządzenie w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr .22 poz121, z późn. zm).

Rada Ministrów na podstawie rozporządzenia  planuje po §14a wprowadzenie §14 b, w którym to w punkcie 4 zostały określone stawki pomocy dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane przez ujemne skutki przezimowania w okresie zimowym 2011/ 2012.

Zdaniem Lubuskich Młodych Rolników szkody powstałe  przez ujemne skutki przezimowania wystąpiły nie tylko w uprawach  wymienionych w proponowanym §14 b pkt.4 (żyto, jęczmień, pszenżyto, pszenica, rzepak, rzepik). Szkody powstałe po zimie w gospodarstwach rolnych dotyczą także upraw rolnych z przeznaczeniem na pasze (koniczyna lucerna, trawy) jak również w uprawach trwałych jakimi są truskawki i maliny.

Decyzja o wykluczeniu plantacji wieloletnich poniżej 5 lat jest w ocenie rolników absurdalna. W latach ubiegłych (powódź 2010, wiosenne przymrozki 2011) szkody w nasadzeniach traktowane były jako utrata środków trwałych.

Społeczność rolnicza zdumiona jest faktem, iż w przypadku tegorocznej klęski nie ma instrumentów pozwalających oszacować utracone nasadzenia (środki trwałe) a tym samym skorzystania z form pomocy proponowanych przez Ministra Rolnictwa.

Sytuacja producentów truskawek i malin jest dramatyczna z uwagi na ciągnące się kłopoty finansowe związane z ubiegłoroczną klęską przymrozków wiosennych.

Dlatego też ZZCNMR woj. lubuskiego apeluje o rozszerzenie § 14 b pkt.4 o wszelkie uprawy, w których wystąpiły straty spowodowane  przez ujemne skutki przezimowania  w okresie zimowym 2011/2012 r., w tym objęcie w/w paragrafem nasadzeń truskawek i malin oraz zakwalifikowanie ich do grupy środków trwałych.

Sprawę proszę potraktować jako pilną.



 
PRZEWODNICZĄCY ZARZĄDU LUBUSKIEGO
ZWIĄZKU ZAWODOWEGO
CENTRUM NARODOWE MŁODYCH ROLNIKÓW

Rafał Nieżurbida


 


Tagi:
źródło: