| Autor: redakcja1

Laureatka konkursu UPEMI stawia na drób QAFP!

Najlepsze potrawy z mięsem w roli głównej wybrane, a tym samym wyłonieni zwycięzcy.

Laureatka konkursu UPEMI stawia na drób QAFP!
Spośród ponad 100 przesłanych przez Państwa przepisów, jury konkursu UPEMI wybrało najciekawsze i najoryginalniejsze. Pierwsze miejsce przypadło Joannie Sadłowskiej z Bydgoszczy, drugie miejsce Aleksandrze Błarzejewskiej z Poznania, a trzecie Salomei Jajeśniak z Krakowa. Najlepszym z najlepszych gratulujemy! Panie otrzymały nagrody pieniężne oraz książki kucharskie.
 
Joanna Sadłowska na co dzień jest nie tylko mistrzynią kulinarną, ale także wymagającym konsumentem. Na jej kuchennym stole króluje drób. Dba o najwyższą jakość przygotowywanych posiłków, dlatego - jak podkreśla, wybiera produkty najwyższej jakości. 
 
-Stawiam na drób, bo dania z drobiu są bardzo łatwe w przygotowaniu. Mięso z kurczaka można szybko ugotować, upiec czy podsmażyć. Doskonale komponuje się z warzywami, a to dodatkowe witaminy. Na dodatek wachlarz kompozycji smakowych, które można stworzyć wykorzystując mięso drobiowe jest niezwykle szeroki. Nie ma miejsca na nudę! Na opakowaniu drobiu szukam znaku jakości QAFP. Jest to dla mnie bardzo ważna informacja – że produkt, który kupuję, spełnia wiele restrykcyjnych wymogów. Drób oznaczony certyfikatem QAFP kontrolowany jest już od samego początku, przez hodowlę po produkt finalny. Gdy widzę certyfikat, wiem, że skład paszy dla drobiu, składał się przede wszystkim ze zbóż pochodzących z polskich pól. Wiem, że do tej paszy nie są dodawane  antybiotykowe  stymulatory wzrostu i hormony. To dla mnie bardzo ważne. Wybieram hermetycznie zapakowane mięso. Drób wyprodukowany w Systemie QAFP posiada ładny kolor, dobry smak i aromat. Jego struktura jest zwarta i jędrna. I co najważniejsze – możemy sprawdzić skąd pochodzi kupowany przez nas drób. Mięso drobiowe z logo QAFP nie jest nastrzykiwane, nie są dodawane do niego żadne posypki i substancje dodatkowe. Co ważne dla wszystkim kobiet – mam czy  żon, drób z certyfikatem QAFP to bezpieczny wybór mięsa dla całej rodziny. Wybieram więc to, co sprawdzone – przyznaje Joanna Sadłowska.
Piersi z kurczaka posiadające logo QAFP są pakowane przy użyciu metody MAP  – pakowanie w atmosferze ochronnej. Technologia MAP zabezpiecza przed zagrożeniami mikrobiologicznymi bez konieczności stosowania środków chemicznych.  Pozwala także zachować cechy sensoryczne mięsa – barwę oraz zapach, nie ma więc potrzeby dodawania substancji poprawiających te cechy. Opakowanie jest wypełnione zwiększoną ilością azotu i dwutlenku węgla, a mniejszą ilością tlenu, co w znacznym stopniu spowalnia rozwój bakterii. Warunki przechowywania gotowych piersi z kurczaka ze znakiem jakości QAFP są monitorowane, w szczególności musi być zachowana temperatura poniżej 4 °C.
 
-Mięso drobiowe objęte systemem QAFP nie zawiera żadnych substancji dodatkowych. Spożywając ten drób każdy ma gwarancję producenta, że produkt spełnia szereg wymagań jakościowych. Nie musimy się obawiać,  że spożywamy mięso niewiadomego pochodzenia czy z hormonami. Wiemy, że producent posiadający system QAFP musi dbał o dobrostan zwierząt podczas chowu jak i przed ubojem. Możemy mieć wpływ na to co jemy i świadomie decydować o wyborze wysokiej jakości drobiu produkowanego w zgodzie z wytycznymi Systemu QAFP. Zwracajmy uwagę na rodzaj opakowania, pochodzenie produktu, termin przydatności do spożycia, systemy jakości jakie posiada producent. To od naszej świadomości zależy co trafia na nasz stół, stąd ten konkurs, by uświadomić konsumentów, ze trzeba wiedzieć, co się je  – podsumowuje Wiesław Różański, prezes UPEMI.
 
 Powinniśmy pamiętać, że możemy mieć wpływ na jakość spożywanego przez nas mięsa drobiowego i świadomie wybierać te, które posiadają gwarancję wysokiej jakości. A przy wyborze warto kierować się oznakowaniem na etykiecie, bo niezwykle ważne jest także pochodzenie mięsa.
 
Poniżej zamieszczamy tylko niektóre spośród wielu przepisów przesłanych przez Panią Joannę z drobiem w roli głównej.
 
Kolorowa patelnia
 
Składniki:
 
1 pierś z kurczaka
ziarenka smaku
po jednej papryce czerwonej, zielonej i żółtej
1 duża cebula
pęczek pietruszki-natki
mała śmietana 30 %
ryż
kurkuma
olej do smażenia
kostka rosołowa
 
Przygotowanie:
 
Pierś z kurczaka myjemy, kroimy w drobne kawałki, obtaczamy w połowie drobno posiekanej natki pietruszki. Obsypujemy ziarenkami smaku  odstawiamy na godzinę do lodówki. Papryki myjemy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kostkę. Cebulę również kroimy w kostkę. Warzywa podsmażamy na patelni. Pierś z kurczaka smażymy około 5 minut. Przygotowujemy bulion z kostki rosołowej (około 2,5 szklanki wody). Do bulionu wrzucamy usmażone warzywa i kurczaka. Dodajemy resztę drobno pokrojonej pietruszki. Doprawiamy do smaku. Zaciągamy śmietaną. Ryż gotujemy z dodatkiem kurkumy - dzięki temu będzie miał piękny żółty kolor. Ugotowany ryż polewamy sosem!
 
 
Dietetyczne roladki drobiowe
 
Składniki:
 
1 pierś z kurczaka lub z indyka
1 duży  gęsty jogurt naturalny
1 główka czosnku
10 ogórków korniszonów
przyprawy: sól, pieprz, zioła- wg uznania

Przygotowanie: 

Pierś kurczaka dzielimy na 10 płatów - należy je delikatnie rozbić na małe kotleciki
  • mięso doprawić solą, pieprzem
  • przygotowujemy sos czosnkowy na bazie jogurtu naturalnego - można dodać swoje ulubione zioła
  • każdy kawałek mięsa kładziemy na przezroczystą folię spożywczą, smarujemy sosem czosnkowym, kładziemy mały ogórek korniszon i przy pomocy folii zawijamy mięso w roladki. Mięso należy zwinąć dość ciasno, a końce folii zwinąć szczelnie.
Tak uformowane roladki ułożyć w garnku do gotowania na parze. Gotować na parze pod przykryciem przez ok. 30 minut. Podawać pokrojone w plastry, skropione sokiem z cytryny i posypane ziołami.

 
Kurczak w rękawie
 
Składniki:
 
0,5 kg pałek z kurczaka lub udek
sól, pieprz
 
Można dodać 2 ząbki czosnku bądź 1 cebulę
 
Przygotowanie:
 
Pałki lub udka dokładnie płuczemy w wodzie,  oprószamy przyprawami(sól, pieprz). Jeżeli zdecydowaliśmy się na dodatkowy czosnek lub cebulę - czosnek przeciskamy przez praskę - bądź dodajemy krojoną w piórka cebulę. Tak przygotowane mięso wkładamy w rękaw. Pieczemy około 30-40 minut. Danie można podawać z ziemniakami bądź ryżem.

 
Drobiowe cudo
 
Składniki:
 
O,5 kg wątróbki drobiowej
3 cebule (2 białe, 1 czerwona)
szczypta soli i pieprzu
przyprawy - według smaku
olej do smażenia
 
Przygotowanie:

Wątróbki oczyszczamy, dokładnie płuczemy w wodzie, bardzo drobno kroimy - następnie smażymy na odrobinie oleju. Przyprawy dodajemy na sam koniec smażenia.

 
Cebulę kroimy w kostkę i smażymy z odrobiną soli. Usmażone składniki mieszamy razem i zostawiamy do ostygnięcia.

Tak przygotowaną wątróbkę polecam podawać z pieczywem. 
 
 


Tagi:
źródło: