| Autor: redakcja1

Co w końcu z tymi działaniami dotyczącymi zdrowego odżywiania?

Ostatnimi czasy często słyszy się o działaniach na rzecz promocji zdrowego trybu życia już pośród dzieci i młodzieży.

Co w końcu z tymi działaniami dotyczącymi zdrowego odżywiania?

W związku z tym od najmłodszych lat próbuje się im zaszczepić prawidłowe nawyki żywieniowe, ale czy są one czynione skutecznie? Przyjrzyjmy się im bliżej. Zdaniem naukowców, kampanie, które mają pomóc w walce z nadwagą tak często spotykaną wśród młodzieży nie opierają się na najnowszej wiedzy z psychologii, co może nie działać tak skutecznie, jak początkowo zakładano.


Jak wykazują dane zebrane przez badaczy z SWPS, w naszym kraju do walki z nadwagą oraz jej zapobieganiu u dzieci oraz młodzieży wykorzystuje się tylko 40 procent możliwych do zastosowania, które służą do zmiany nawyków żywieniowych. Badaniu poddano polskie programy, które zostały zrealizowane w latach 2005-2009 oraz te, które obowiązują w innych państwach.


Po dokonaniu takiego zestawienie stwierdzono, że prowadzone akcje promocyjne jedynie informują dzieci oraz młodzież o skutkach złego odżywiania oraz efektach braku fizycznej aktywności, a także o zdrowym stylu życia i jego korzyściach. Jak widać, przede wszystkim jest tu nastawienie na zwiększenie wiedzy młodzieży, zakładając, że takie postępowanie w zupełności wystarczy do zmiany niewłaściwych nawyków w odżywianiu.


Naukowcy zarzucają programom brak społecznego wsparcia i używania technik różnego rodzaju jak określanie indywidualnych celów powiązanych ze zdrowym stylem życia czy może określanie i pomoc w usuwaniu poszczególnych barier, które przeszkadzają w dokonaniu zmiany.


Nie wystarczy tylko przekazać takiej osobie jak ma się prawidło odżywiać, w jaki sposób gotować by potrawy były bogate w wartości odżywcze przy niskiej zawartości tłuszczu, ale również należy pomóc mu pokonać przeszkody jakie napotyka na swojej drodze chcąc zmiany własnego stylu życia. To właśnie te problemy powinny być również poruszane, gdyż wielu ludzi zbyt szybko się poddaje widząc na swojej drodze takie przeszkody.


Przykładem może być tutaj domowa kuchnia, gdzie potrawy są przede wszystkim z wysoką zawartością tłuszczu. No cóż, nie wystarczy sama wiedza, trzeba również innych przekonać do zmiany sposobu przyrządzania poszczególnych dań. Czy domownicy to zaakceptują? Jak to zrobić? Jak wpłynąć na to by nasze dzieci zaczęły zupełnie inaczej się odżywiać? Jak je do tego zachęcić? To tylko niektóre z pojawiających się pytań.


Nie małą trudność sprawia także weryfikacja skuteczności tychże programów, bo nie ma informacji na temat ich efektywności, nawet kiedy one rzeczywiście działają. Niemniej jednak takie działania mają sens, chociaż niewątpliwie przydałoby się je z pewnością nieco ulepszyć.



Tagi:
źródło: