| Autor: redakcja1

Budujemy ogródek warzywny… od deski do deski

Kiedy wiosna w końcu przestaje być jedynie kalendarzową porą roku, dzień robi się dłuższy, a słońce zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, patrzymy na teren wokół domu nieco łaskawszym okiem i zaczynamy snuć plany. Łąka kwietna, nowa altana, huśtawka i absolutny hit ostatnich sezonów – własny ogródek warzywny! Jak zbudować oraz zabezpieczyć skrzynie inspektowe, by niestraszne im były zmienne warunki pogodowe, wszechobecna wilgoć i by stały się przyjaznym domem dla naszych bio plonów? Mamy na to sposób!

Budujemy ogródek warzywny… od deski do deski
Własny ogródek to marzenie wielu posiadaczy działek. Niestety, bardzo często w jego spełnieniu przeszkadza gleba, której jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Zamiast męczyć się z suchą, piaszczystą, gliniastą czy zbyt wilgotną ziemią, warto zdecydować się na jej żyzną odmianę i wypełnić nią specjalne skrzynie, co z pewnością oszczędzi nam wielu stresów i ułatwi pielęgnację roślin. Tym bardziej, że to rozwiązanie efektowne, efektywne i całkiem proste do skonstruowania samemu.
 
Zaczynamy?
 
Krok 1 – wybór miejsca
 
Podczas planowania warzywniaka kluczową kwestią jest wybór miejsca. Powinno być jak najdłużej i jak najmocniej nasłonecznione, dzięki czemu wzrost roślin będzie znacznie szybszy.
 
Krok 2 – budowanie skrzyni
 
Inspekty to konstrukcje genialne w swojej prostocie – wyglądają jak drewniane skrzynie bez dna, które osadzamy bezpośrednio na gruncie lub w wariancie z dnem – na specjalnym podwyższeniu. Wystarczy kilka desek, najlepiej z odzysku, młotek, trochę gwoździ i rama naszego warzywnego obrazu gotowa. Jednak każde dzieło sztuki wymaga odpowiedniego zabezpieczenia!
 
Krok 3 – zabezpieczenie inspektu
 
Skrzynie inspektowe stoją bezpośrednio na podłożu – mają więc stały kontakt z wilgocią oraz ziemią. Aby bezbłędnie spełniały swoją funkcję i służyły nam przez długie lata, muszą zostać zabezpieczone w odpowiedni sposób.

 
– Deski, z których zrobione zostały moje „grządki”, pochodziły z rozbiórki wnętrza sklepu. Część z nich była w stanie surowym, część polakierowana. Dlatego podczas wyboru produktu do renowacji, ochrony i wzmocnienia tego naturalnego surowca nie było miejsca na żadne kompromisy – podkreśla Beata Łańcuchowska z bloga Pani to Potrafi.
Tu z pomocą przychodzi Lazura Ochronna Polski Klimat EKSTREMALNA ODPORNOŚĆ V33 dedykowana ochronie drewna narażonego na działanie niekorzystnych warunków pogodowych typowych dla polskiego klimatu. Zawarty w niej filtr UV Protect 65 zabezpiecza drewno przed promieniowaniem słonecznym do 65 razy dłużej niż produkty bez filtra, zaś hydrofobowa formuła zapobiega wnikaniu wody w głąb drewna, co znacznie przedłuży żywotność inspektów. Lazura pozwala „oddychać” naszej konstrukcji, a dzięki elastycznym właściwościom będzie pracowała wraz drewnem podczas zmian wilgotnościowych i termicznych – podkreśla zapewnia Dawid Antczak, ekspert marki V33.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: