W marcu br. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 5,4 proc. – wynika z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. - To nieznacznie mniej niż w ubiegłym miesiącu i o 0,4 pkt. proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dowodzi to, skuteczności działań osłonnych prowadzonych od wielu miesięcy przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec marca 2023 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż w lutym br. i o 0,4 pkt proc. mniej niż w końcu marca 2022 r.
Najniższą stopę bezrobocia w Polsce odnotowano w województwie wielkopolskim (3,2 proc.), a najwyższą (9,2 proc.) w województwie warmińsko-mazurskim.
W marcu br. w urzędach pracy zarejestrowano 848,3 tys. bezrobotnych. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba bezrobotnych spadła o 16,5 tys. osób, czyli o 1,9 proc. W rejestrach bezrobotnych w końcu marca 2023 r. było o 53,8 tys. (tj. o 6,0 proc.) mniej bezrobotnych niż w końcu marca 2022 r.
Pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 94,7 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 0,7 tys. więcej niż w lutym 2023 r.
Bezrobocie w Polsce – dane Eurostatu
- Dobrą sytuację na rynku pracy potwierdzają też dane Eurostatu. Stopa bezrobocia w Polsce w lutym br. wyniosła 2,8 proc. wobec 6 proc. w Unii Europejskiej i 6,6 proc. w strefie Euro. Tym samym Polska zajęła drugie, po Czechach, miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
źródło: Gospodarz.pl/MPIPS foto:
pixabay.com