Kategorie
Zobacz również tu
-
Nadzór IJHARS nad rynkiem chmielu
2025-01-24 -
Ceny serów w Polsce (12.01.2025)
2025-01-24
Poznaj produkty
-
Ciągnik Landini NEW LANDPOWER TECHNO
2016-05-13 -
Wyposażenie chlewni - odchów prosiąt
2014-07-10 -
Przyczepa DRAKKAR CARGO
2013-10-30 -
Rozrzutnik obornika RO 6+
2014-10-17
Zapowiedź zmiany zasad szacowania szkód w sadach
Obradujące w grudniu 2011 Walne Zgromadzenie Wielkopolskiej Izby Rolniczej przyjęło wniosek postulujący zmianę rozporządzenia z dnia 13 września 2010 roku w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013, w kwestii szacowania szkód, w wyniku których stwierdzono w sadach zniszczenie drzew (jako środka trwałego).
W obszernej odpowiedzi, której w imieniu Ministerstwa rolnictwa i Rozwoju Wsi udzielił Sekretarz Stanu Kazimierz Plocke, przedstawiono szczegółowe zasady ubiegania się o pomoc z przedmiotowego działania i zapowiedziano wprowdzenie zmiany w Informacji dla komisji powołanych przez wojewodę dotyczącej ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun obsunięcie się ziemi lub lawinę. Zapowiedź tej zmiany świadczy o tym, że pod wpływem głosów środowisk rolniczych, w tym także naszej Izby, resort zmienił na korzyść sadowników stanowisko, jakie utrzymywał w roku ubiegłym.
Poniżej publikujemy pełną treść pisma przesłanego na ręce Wiceprezesa WIR - Bogdana Flemninga.
W związku z pismem znak WIR.BW.KP.2704.2011 w sprawie szacowania przez komisje powołane przez wojewodów szkód w sadach dla potrzeb ubiegania się o pomoc w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolniczej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych - uprzejmie Pana Prezesa informuję, że zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 września 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013 (Dz.U. Nr 169, poz. 1141) o pomoc może ubiegać się osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego w rozumieniu Kodeksu cywilnego o powierzchni użytków rolnych co najmniej 1 ha lub nieruchomości rolnej służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, w którym wystąpiły szkody:
-
w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich lub rybach średnio powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie rolnym
oraz -
w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich nie mniej niż 10 000 zł.
Warunkiem ubiegania się o powyższą pomoc jest oszacowanie szkód przez komisję o której mowa w art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 98, poz. 634 z późn. zm.). Zgodnie z przepisami art. 4 ust. 7 ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Rada Ministrów została zobowiązana do określenia w rozporządzeniu wykonawczym do ww. ustawy wymagania jakim powinien odpowiadać skład komisji powołanej przez wojewodę oraz zakresu protokołu oszacowania szkód.
Rozporządzeniem wykonawczym do ww. ustawy jest rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2009 r. w sprawie realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 22, poz. 121, z późn. zm.), zgodnie z którym Komisja, powołana przez wojewodę powinna się składać co najmniej z 3 osób mających wykształcenie wyższe albo średnie w zakresie rolnictwa, ekonomiki rolnictwa, rybactwa, a w przypadku szacowania szkód w budynkach lub budowlach służących do prowadzenia działalności rolniczej co najmniej 1 osoba wchodząca w skład komisji powinna mieć wykształcenie i doświadczenie zawodowe w budownictwie. Stosownie do przepisów § 6 ust. 3 ww. rozporządzenia protokół oszacowania szkód powinien zawierać m.in. informacje o zakresie i wysokości szkód w uprawach, zwierzętach gospodarskich, rybach lub środkach trwałych, a także czytelne podpisy członków komisji i producenta rolnego.
W celu ujednolicenia sposobu szacowania strat w poszkodowanych gospodarstwach rolnych, wojewodom została przesłana Informacja dla komisji powołanych przez wojewodę dotycząca ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun obsunięcie się ziemi lub lawinę. Zgodnie z tą Informacją w przypadku szacowania szkód pod kątem ubiegania się o kredyt inwestycyjny przyjmuje się wartość ponoszonych rzeczowych nakładów niezbędnych na m.in. przywrócenie produkcyjności poprzez zakup kwalifikowanego materiału szkółkarskiego na odtworzenie sadu, lub innej plantacji roślin wieloletnich, których okres użytkowania jest dłuższy niż 5 lat, z wyłączeniem plantacji choinek oraz roślin na cele energetyczne.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że w ww. Informacji zostaną wprowadzone zmiany zgodnie, z którymi dla celów szacowania szkód pod kątem ubiegania się o kredyt inwestycyjny na odtworzenie sadu, lub innej plantacji roślin wieloletnich, których okres użytkowania jest dłuższy niż 5 lat, z wyłączeniem plantacji choinek oraz roślin na cele energetyczne przyjmowana będzie wartość bieżącą roślin (tj. w zależności od wieku) oraz współczynnika oceny bonitacyjnej wartości bieżącej.