Modulacja płatności bezpośrednich

Realizując wniosek V Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, Prezes Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o przedstawienie metodyki liczenia redukcji płatności obszarowych na rok 2012 i wyjaśnienie, na podstawie jakich przepisów stosuje się tę zasadę.

Modulacja płatności bezpośrednich

W odpowiedzi Ministerstwo przekazało informację, że przygotowany przez resort Program jednolitej płatności obszarowej i uzupełniających krajowych płatności bezpośrednich w Polsce w 2012 roku przewiduje stosowanie krajowych płatności uzupełniających na maksymalnym, dopuszczalnym przepisami unijnymi, poziomie. Program ten został przesłany do Komisji Europejskiej. Nie upłynął jednak jeszcze termin na zatwierdzenie tego programu.
 

W sprawie modulacji Ministerstwo udzieliło następujących informacji:
 

Mechanizm modulacji płatności bezpośrednich został ustanowiony w ramach reformy Wspólnej Polityki Rolnej z 2003 r. Polega on na pomniejszeniu płatności bezpośrednich, które mają być przyznane rolnikowi za dany rok, o określone wielkości procentowe, w przypadku gdy łączna kwota płatności przekracza wskazane w przepisach pułapy kwotowe. Kwoty uzyskane w związku ze stosowaniem modulacji powiększają środki przeznaczone na finansowanie instrumentów wspierania rozwoju obszarów wiejskich, dzięki czemu ma zostać zapewniona lepsza równowaga pomiędzy narzędziami promowania zrównoważonego rolnictwa oraz narzędziami promowania rozwoju obszarów wiejskich.
 

Podstawa prawna to rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. ustanawiające wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiające określone systemy wsparcia dla rolników, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 1290/2005, (WE) nr 247/2006, (WE) nr 378/2007 oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 (Dz. Urz. UE L 30 z 31.1.2009, str. 16, z późn. zm.) (art. 7, 10 oraz 132).
 

Zgodnie z przepisami, w 2012 r. modulacja podstawowa w państwach UE-15 wynosi 10% i obejmuje wszelkie płatności bezpośrednie, których kwota przewyższa 5 000 euro. W przypadku kwot wyższych niż 300 000 euro, płatności zmniejszane są o dodatkowe 4 punkty procentowe. Oznacza to, że modulacja nie jest stosowana w gospodarstwach otrzymujących płatności do 5 000 euro rocznie.
 

W nowych państwach członkowskich (a więc również w Polsce) stosowana jest tylko modulacja progresywna w wysokości 4% w stosunku do płatności powyżej 300 000 euro. Powstała z tego tytułu kwota została przeniesiona na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Oznacza to, że kwoty należne Polsce z budżetu unijnego zostaną wypłacone rolnikom w całości.
 

W ramach dochodzenia do pełnych płatności bezpośrednich polscy rolnicy otrzymują krajowe dopłaty uzupełniające do wybranych sektorów produkcji, by uzyskać lepsze warunki konkurencji na jednolitym rynku. W 2012 r. poziom wsparcia bezpośredniego ze środków Unii Europejskiej wynosi 90% poziomu stosowanego w krajach UE-15. Polska ma możliwość wypłaty pozostałych 10% płatności ze środków krajowych w ramach płatności uzupełniających. Projekt płatności na 2012 r. przewidujący realizację płatności uzupełniających na maksymalnym poziomie został wysłany do Komisji Europejskiej w celu uzyskania decyzji KE aprobującej kwoty i stawki płatności dla rolników.
 

Jak zapewnił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dokłada on wszelkich starań na poziomie prawnym i politycznym, by wypłacić rolnikom w terminie całą kwotę należnego im wsparcia na 2012 rok.



Tagi:
źródło: