Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Amoniak ciekły
2020-09-15 -
Deszczownia Rainstar A BauerGroup
2020-05-22
Minister przeciwny komercjalizacji izb rolniczych
Na spotkaniu w Poznaniu w dniu 7 kwietnia bieżącego roku Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki powiedział, że nie popiera komercyjnej działalności izb rolniczych.
Zadań ustawowych izby mają przypisane dość dużo, ale brakuje instrumentów, żeby móc je realizować, o czym jednak Minister nie wspomniał. Zadeklarował jednak, że weźmie aktywny udział w pracach nad zmianami w ustawie o izbach rolniczych.
Tematem przewodnim spotkania zorganizowanego przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego była "sytuacja bieżąca i perspektywy rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w kontekście założeń przyszłej polityki rolnej Unii Europejskiej".
Marek Sawicki odniósł się między innymi do przyszłości WPR. Powiedział, że Rząd opowiada się za ambitną reformą Wspólnej Polityki Rolnej przy utrzymaniu przynajmniej obecnego jej budżetu. Jednym z kluczowych elementów reformy WPR jest wyrównanie poziomów wsparcia. Jak powiedział Minister "nie może być tak, że rolnik grecki czy maltański otrzymuje 600 euro do 1 ha wsparcia bezpośredniego a rolnicy krajów bałtyckich 100 euro do 1 ha (...) Należy przy tym odejść od obecnych kryteriów alokacji środków pomiędzy państwa członkowskie w ramach płatności bezpośrednich związanych z historyczną produkcją i zastąpić je kryteriami obiektywnymi powiązanymi z aktualnymi celami Wspólnej Polityki Rolnej."
Burzliwa dyskusja wywiązała się nt. sprzedaży gruntów będących w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych. Dzierżawcom, zwłaszcza tym dzierżawiącym znaczne obszary, nie podoba się zamiar rozdysponowania gruntów między rolników prowadzących gospodarstwa rodzinne.
Minister przyznał też, że mimo usilnych prób nie udało się stworzyć rynku giełdowego tzn. rynków hurtowych giełd rolno-spożywczych.
Kolejnym problemem podnoszonym na spotkaniu była sprawa nie płacenia w terminie lub braku zapłaty rolnikom za sprzedane produkty przez podmioty skupujące. Minister odpowiadając na to pytanie powiedział, że w tym temacie rolników powinny wspierać od strony prawnej zarówno związki zawodowe rolników jak i samorząd rolniczy. Należy tutaj podkreślić, że takie działania Wielkopolska Izba Rolnicza prowadzi od dawna, udzielając rolnikom bezpłatnych porad prawnych w tych i innych kwestiach.
Ważnym tematem poruszanym na spotkaniu był również temat konserwacji urządzeń melioracyjnych. Ostatni rok obfitował nadmiernymi opadami, jednak w Wielkopolsce występują również susze. Melioracje to nie tylko odprowadzanie nadmiaru wody ale także zatrzymywanie i nawadnianie w czasie okresów niedoboru.
Odnosząc się do struktury gospodarstw w Wielkopolsce Minister podzielił je na trzy kategorie: Kategoria pierwsza to gospodarstwa produkujące na własne potrzeby i potrzeby sąsiadów i okolicznych mieszkańców. Druga - to średnie gospodarstwa współpracujące w ramach grup producentów rolnych z małymi firmami przetwórczymi i lokalnymi rynkami. Zaś kategoria trzecia to rolnictwo uporządkowane współpracujące z dużymi firmami. Taka forma produkcji umożliwia konkurencję na wspólnym rynku unijnym.
Na zakończenie spotkania Marek Sawicki przestawił wybrane wyniki badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w okresie 2008-2010, z których wynika, że zdecydowana większość mieszkańców obszarów wiejskich jest zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania. Prawie co drugi rolnik zrealizował w swoim gospodarstwie inwestycje. Podniosła się znacznie dbałość o gospodarstwa. Wsparcie dla rolnictwa wpłynęło pozytywnie także na inne dziedziny naszej gospodarki.
Źródło: http://www.wir.org.pl/