Notowania zbóż i oleistych
Notowania pszenicy były w poniedziałek także pod presją najnowszej prognozy USDA, która pokazała jeszcze większe zbiory na świecie w tym sezonie i silny wzrost globalnych zapasów w sezonie 2017/18. Fundusze hedgingowe były sprzedającym netto w poniedziałek 21,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 7 tys. kontraktów na pszenicę i 5,5 tys. na soję.
USA - Tygodniowy raport pokazujący wysyłki eksportowe był korzystny dla amerykańskiej pszenicy i soi, ale pokazał lekkie pogorszenie eksportu kukurydzy. W pierwszym pełnym tygodniu nowego sezonu dla pszenicy (2017/18) amerykanie wyeksportowali 774 tys. ton ziarna, co oznacza 90% wzrost - licząc rok do roku. Tygodniowe załadunki soi wyniosły 508,2 tys. ton i były wyższe o 77%-tydzień do tygodnia i 2,5 raza – licząc rok do roku. Jak wskazuje Andrzej Bąk, sprzedaż eksportowa kukurydzy spadła o 11,5% - tydzień do tygodnia i o 39% - rok do roku i wyniosła 1,042 mln ton. USDA poinformował, w systemie raportów dziennych, o nowym zamówieniu 130 tys. ton kukurydzy amerykańskiej z dostawą w sezonie 2016/17.
W poniedziałek, już po zamknięciu amerykańskiej sesji, USDA opublikował raport Crop Progress, a w nim między innymi pierwszą w sezonie ocenę kondycji upraw soi
Zasiewy soi są już na ukończeniu, do niedzieli obsiano (w USA) 92% planowanego areału (5% powyżej średniej). Pierwsza ocena stanu upraw wypadła poniżej oczekiwań i pokazała, że 66% areału zaliczono do kategorii dobry/doskonały (rok temu było to 74%).
W przypadku kukurydzy siewy się zakończyły, a do niedzieli wzeszło 94% upraw. Ocena plantacji spadła o 1%, do 67% należących do dwóch najlepszych kategorii (rok temu było to 75%).
Kondycja pszenicy ozimej utrzymuje się na niezmienionym poziomie, z 1% wzrostem areału ocenianego na dobry/doskonały i jednocześnie 1% wzroście zasiewów w bardzo złym stanie. Zbiory pszenicy ozimej sięgają 17% i o 2% wyprzedzają średnią.
Zdecydowanie pogorszył się w ciągu tygodnia stan upraw pszenicy jarej. Aż o 10%, do tylko 45% zmniejszył się areał oceniony na dobry/doskonały.
Unijne kontrakty
Zboża potaniały w poniedziałek w Paryżu odpowiednio o 0,25 euro – kukurydza i o 1,25 euro – pszenica. Najbliższa seria kukurydzy wyceniona została na 171,25 eur/t, a analogiczny kontrakt na pszenicę kosztował 168,25 eur/t.
Presji spadkowej płynącej z Chicago oparł się wczoraj rzepak. Seria sierpniowa zamknęła dzień symbolicznym wzrostem (0,25 eur/t), do 359,25 eur/t.
Korzystając z przeceny, Egipt ogłosił w poniedziałek przetarg na zakup pszenicy z dostawą 15-25 lipca.