Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty zamknęły tydzień sporymi spadkami (07.04.2017)

W Chicago piątkowa sesja zakończyła się w sposób mieszany, z lekką przeceną kukurydzy i śruty sojowej i minimalnym wzrostem pszenicy i soi (dotyczy najbliższych serii kontraktów). W skali całego tygodnia wszystkie amerykańskie kontrakty straciły lekko na wartości, a dla kukurydzy i soi był to piąty z rzędu tydzień spadkowy.

Notowania zbóż i oleistych. Unijne kontrakty zamknęły tydzień sporymi spadkami (07.04.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Pszenica i kukurydza powróciły w okolice swoich kilkumiesięcznych minimów, po zaliczeniu korekty wzrostowej na początku kwietnia (31-marca USDA ograniczył prognozę zasiewów pszenicy i kukurydzy na rzecz soi). Soja zaliczyła w miniony wtorek swoje roczne minimum i pozostawała tam do końca tygodnia. Notowania kontraktów są pod stałą presją rekordowej produkcji na świecie, której szacunki nadal rosną.
 
Już jutro przekonamy się o ile USDA podniesie prognozy zbiorów soi i kukurydzy dla Ameryki Południowej i jak mocno wzrosną zapasy zbóż i soi w USA. Comiesięczna prognoza Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa opublikowana zostanie o 18 naszego czasu.
 
W ocenie Andrzeja Bąka z e-WGT, rynki zewnętrzne miały w piątek przeciwstawny wpływ na amerykańskie kontrakty. W Chicago zboża i kompleks sojowy były tego dnia pod presją drożejącego dolara, ale równocześnie trend wzrostowy widoczny na rynku ropy udzielał wsparcia wymienionym kontraktom. Olej sojowy zyskał w piątek 0,8%, a bioetanol 1,2%.
 
Fundusze hedgingowe były w piątek kupującym netto 2 tys. kontraktów na pszenicę i 1 tys. na soję, ale sprzedały netto 8 tys. kontraktów na kukurydzę.
 
Unijne kontrakty
 
W Paryżu na minusach piątkową sesję zamknęły najbliższe serie na pszenicę kukurydzę i rzepak. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę stracił na wartości 2 euro i wyceniany był na 169,25 eur/t, co jest najniższym poziomem, dla tego terminu wykonania, od połowy grudnia 2016. Majowa seria na unijną pszenicę potaniała w piątek o 0,5 euro do 163,25 eur/t, zaliczając najniższe zamknięcie w historii notowań tego terminu realizacji. Majowa seria rzepaku spadła w piątek o 3,25 euro do 398,75 eur/t. Co ciekawe, pszenica i rzepak z nowych zbiorów odbiły w piątek lekko w górę.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: