Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Zetor Proxima Power 115
2011-01-04 -
Wał uprawowy PROGRES
2014-04-04 -
Siekacz do cebuli SU225F SAMON
2020-10-08 -
Siłownik gazowy do CASE IH / DEUTZ
2011-12-13 -
Canwil z magnezem
2020-09-15
Notowania zbóż i oleistych. Po sporych wzrostach nastąpiła przecena kontraktów na zboża i oleiste (17.02.2017)
Końcówka minionego tygodnia przyniosła realizację zysków z wcześniejszych wzrostów notowań zbóż i oleistych. W konsekwencji wszystkie omawiane kontrakty, z wyjątkiem unijnego rzepaku, straciły na wartości w skali tygodnia.
Notowania zbóż i oleistych
Większe przeceny (podobnie jak wcześniejsze wzrosty) dotyczyły amerykańskich kontraktów na zboża i soję. W przypadku kontraktów na zboża (po obu stronach Atlantyku) o spadkach zadecydowały względy techniczne. Notowania kontraktów dotarły do górnej linii trendu wzrostowego, a to zachęciło kapitał spekulacyjny do realizacji zysków (odsprzedaży kontraktów).
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w przypadku giełdy w Chicago, dodatkowym argumentem przemawiającym za zamykaniem pozycji był długi weekend (dzisiaj w USA obchodzony jest Dzień Prezydentów). Kolejne dni pokażą czy ubiegłotygodniowe przeceny będą kontynuowane i dojdzie do odwrócenia trendu wzrostowego, jaki obowiązuje na rynku zbóż od grudnia ubiegłego roku. Sytuacja fundamentalna nie uzasadniała i nie uzasadnia wzrostów cen na giełdowym rynku zbóż (tym bardziej soi), a napływające na rynek dane wykorzystywane były, przez kapitał spekulacyjny, wybiórczo.
W Chicago, fundusze hedgingowe były sprzedającym netto, w piątek, po ok.9 tys kontraktów na kukurydzę i soję i 4 tys. kontraktów na pszenicę.
W piątek, Egipt zakupił na przetargu 360 tys. ton pszenicy pochodzenia rosyjskiego, ukraińskiego i rumuńskiego. Pszenica amerykańska była najdroższa i przegrała w konkurencji z ziarnem pochodzącym z Basenu Morza Czarnego.
Algieria kupiła 200 tys. ton pszenicy, prawdopodobnie pochodzenia kanadyjskiego.USDA poinformował w piątek o nowej sprzedaży 194,112 tys. ton amerykańskiej kukurydzy z dostawą do Japonii.
Rząd meksykański wysyła delegację handlową do Ameryki Południowej, aby omówić dodatkowe zakupy kukurydzy, kosztem zakupów w USA (odwet za ograniczenia w handlu wprowadzane przez nową administrację amerykańską).
W Rosji oziminy mają się dobrze. Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa ocenia, że 96% upraw ozimych jest w dobrym lub zadowalającym stanie.
Czytaj dalej na następnej stronie...