Kategorie
Zobacz również tu
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-04 -
Skup żywca rzeźnego
2024-11-04
Poznaj produkty
-
Probiotyki dla roślin Ema5 Karnister 10 l.
2014-02-14 -
Biogazownie rolnicze
2014-02-19
Notowania zbóż i oleistych. Obawy pogodowe wsparły wzrosty notowań soi. Unijna pszenica dalej traci (27.7.2016)
Od wtorku wyceny soi rosną w Chicago, po zaliczenia 3-miesięcznego dołka na początku tygodnia. Notowania amerykańskiej soi pozostają ciągle wrażliwe na prognozy pogody dla USA w sierpniu. A te, dla Środkowego-Zachodu USA, wyglądają teraz mniej korzystnie.
Notowania zbóż i oleistych
Fundusze inwestycyjne, które nadal posiadają jeszcze dużą pozycję długą netto w soi, zaprzestały (od)sprzedawania kontraktów, licząc na negatywny scenariusz pogodowy i straty w uprawach soi. Na razie stan upraw soi i kukurydzy jest w USA doskonały, co oczywiście zdecydowanie zmniejsza (szczególnie w przypadku kukurydzy) prawdopodobieństwo ewentualnych dużych cięć prognoz tegorocznej produkcji, ocenianej na rekordową. Zapowiadana gorąca i sucha pogoda jest mniej groźna dla amerykańskiej kukurydzy, stąd też kontrakt ten zyskał wczoraj tylko 1%, w porównaniu do 1,7% wzrostu soi (dotyczy serii najbliższych).
Presja trwających zbiorów i rekordowej globalnej podaży utrzymuje notowania amerykańskiej pszenicy na poziomach zbliżonych do wieloletnich minimów. W środę seria najbliższa pszenicy w Chicago potaniała minimalnie, po 3,3% spadku we wtorek.
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, trwająca od kilku sesji tendencja osłabiania się usd względem euro stanowi czynnik wzrostowy dla amerykańskich kontraktów, ale jednocześnie wywiera presję spadkową na unijne kontrakty (spadek konkurencyjności eksportu).
W tym miejscu warto zauważyć, że na wczorajszym posiedzeniu FED nie podniósł stóp procentowych (zgodnie z oczekiwaniami), komunikat po posiedzeniu sugerował w prawdzie wzrost prawdopodobieństwa ewentualnej podwyżki do końca roku, to jednak jego wymowa była słabsza niż rynek oczekiwał. Stąd dolar osłabił się wczoraj do euro o 0,7% (na zamknięciu) i traci nadal dzisiaj.
Kolejnym czynnikiem, tym razem prospadkowym dla zbóż i oleistych, są przeceny na rynku ropy. Ta mocno taniała wczoraj po, lepszych od oczekiwań, danych o zapasach ropy w USA.
W Paryżu, od poniedziałku systematycznie tanieją kontrakty na zboża, w środę pszenica straciła kolejne 2,5 euro (-1,5%), a od początku tygodnia seria wrześniowa potaniała 10,25 euro (-5,9%) i wyceniana była na wczorajszym zamknięciu na 163,75 eur/t. Poprzedni tydzień przyniósł blisko 10% wybicie unijnego kontraktu na pszenicę. Postępujące zbiory pszenicy we Francji potwierdzają spadek wydajności i słabą jakość. Grupa plantatorów zbóż we Francji prognozuje tegoroczne zbiory pszenicy na 30 mln t (rekordowe 41 mln ton rok temu). Mimo słabych francuskich zbiorów MARS (unijna jednostka monitorująca uprawy) podniósł perspektywę plonowania pszenicy dla całej UE. Z Francji docierają informacje o pierwszych zakupach pszenicy konsumpcyjnej (przez francuskich przedsiębiorców) pochodzącej z Rumunii (tam zapowiada się rekord). Presję spadkową na unijne ceny utrzymują doniesienia o wyjątkowo dobrych plonach pszenicy zbieranej na Ukrainie i w Rosji.
Czytaj dalej na następnej stronie...