Notowania zbóż i oleistych
Jak przekonuje Andrzej Bąk, rośnie premia za ryzyko pogodowe w cenach futures zbóż, ponieważ kończy się optymalny okres zasiewów amerykańskiej kukurydzy, co przy deszczowej pogodzie może zachęcić farmerów do zmiany przeznaczenia niektórych pól z kukurydzy na soję. To z kolei zachęciło w piątek niektórych spekulantów do (od)kupowania kontraktów na kukurydzę i sprzedawania na soję. Kapitał spekulacyjny posiada olbrzymią krótką pozycję w zbożach, a już we wtorek (poniedziałek w USA jest dniem wolnym) USDA opublikuje pierwszą ocenę kondycji upraw kukurydzy, która da pogląd na temat potencjalnej wydajności. W przypadku amerykańskiej pszenicy, deszczowa pogoda utrudnia rozpoczynające się na południu zbiory i zagraża jakości ziarna, a słabnący dolar poprawia konkurencyjność w eksporcie, są to oczywiście czynniki prowzrostowe.
Â
W odmiennym kierunku podążały w piątek notowania kompleksu sojowego. Najbliższa seria na soję straciła na wartości tego dnia 1,4% i 2,8% w cały minionym tygodniu. Jest kilka czynników wywołujących przeceny na rynku oleistych w kończącym się rekordowym sezonie. Należą do nich: prognoza rekordowych zasiewów w USA (te mogą być jeszcze), skokowa przecena reala brazylijskiego (mniejszy amerykański eksport) i w końcu czwartkowe spadki na rynku ropy. To wszystko zachęca inwestorów finansowych do sprzedawania kontraktów i gry na dalsze spadki notowań (krótkie pozycje). W piątek fundusze hedgingowe sprzedały netto ok. 8 tys. kontraktów.
Â
Unijne kontrakty
Â
Podobnie jak soja, unijny rzepak ustanawiał w piątek swoje nowe długookresowe minima. Sierpniowa seria potaniała tego dnia 1,5 euro do 355,75 eur/t – najniżej od września ubiegłego roku. W ciągu minionego tygodnia rzepak stracił 4,75 eur/t (1,32%). Na 0,6% minusie piątkową sesję zakończyła także kukurydza ze starych zbiorów wyceniona na 165 eur/t, podczas gdy seria na nowe zbiory zamknęła dzień na poziomie neutralnym (170,0 eur/t.) Tym czasem pszenica odbiła lekko w górę, korzystając ze wzrostu amerykańskiego kontraktu. Seria wrześniowa (nowe zbiory) zamknęła dzień 0,5% (+0,75eur/t) wzrostem, a w skali tygodnia podrożała nawet o 1,1% (1,75 eur/t).
Czytaj dalej na następnej stronie...