Notowania zbóż i oleistych. Gwałtowne przeceny zbóż (1.07.2016)

Wyższy od oczekiwań areał zasiewów amerykańskiej kukurydzy i pszenicy jarej oraz korzystna pogoda, pchnęły notowania kukurydzy i pszenicy w Chicago w dół o ponad 8%, w skali minionego tygodnia. Piątkowe zamknięcie najbliższej serii pszenicy (SRW) było najniższe od kwietnia 2007 roku, a kukurydza w Chicago zamknęła tydzień na 3-miesięcznym minimum.

Notowania zbóż i oleistych. Gwałtowne przeceny zbóż (1.07.2016)

O ile w przypadku amerykańskiej kukurydzy jest jeszcze dużo miejsca do przecen, będących wynikiem zachowania kapitału spekulacyjnego, to odmiennie wygląda sytuacji w przypadku pszenicy. W tym kontrakcie systematycznie rośnie pozycja krótka netto, zajmowana przez fundusze hedgingowe. Piątkowy raport CFTC pokazał przewagę sprzedanych kontraktów na poziomie 81,986 tys. na zamknięciu w ubiegły wtorek (28-06), a to oznacza, że aktualnie pozycja krótka netto zajmowana przez kapitał spekulacyjny w pszenicy (SRW w Chicago) może zbliżać się do poziomu rekordowego (ok 110 tys. kontraktów). Sytuacja ta może sprzyjać realizacji zysków i przynajmniej krótkoterminowej korekcie wzrostowej, ograniczonej jednak przez czynniki fundamentalne (rosnące światowe zapasy, żniwa na półkuli północnej).  


Kontrakty na oleiste rosły w minionym tygodniu, korzystając z nieco gorszych od oczekiwań danych o zasiewach amerykańskiej soi i z silnej sprzedaży eksportowej. Nadal w cenach soi zawarta jest duża premia za ryzyko pogodowe, a kapitał spekulacyjny utrzymuje pozycję długą netto zbliżoną do 200 tys. kontraktów (według CFTC było to 195,27 tys. kontraktów na 28-czerwca). Czy zapowiadana wcześniej gorąca i sucha pogoda nadejdzie w sierpniu (La Nina), to się dopiero okaże (pod to grają spekulanci). Tym czasem USDA w kwartalnym raporcie skorygował, w prawdzie mniej niż oczekiwano, ale jednak w górę (do nowego rekordu) areał zasiewów amerykańskiej soi, pokazując jednocześnie wzrost zapasów aż o 39%, licząc rok do roku. Czerwcowe prognozy światowego bilansu soi (USDA) na nowy sezon pokazywały drugi rok rzędu z przewagą konsumpcji nad produkcją. Za rosnące globalne zużycie soi odpowiadać mają ponownie Chiny, które w konsekwencji gorszych zbiorów w Ameryce Południowej, powinny zwiększyć import z USA. Jest to oczywiście czynnik odpowiadający w dużej mierze za obecny - wysoki poziom cen soi i śruty sojowej (za nimi także rzepaku). Kolejny czynnik to ryzyko pogodowe, które go udział w cenie będzie malał z tygodnia na tydzień.

W piątek FranceAgriMer, po raz kolejny, przyciął cotygodniową ocenę kondycji francuskich upraw:

  • pszenica: dobra i bardzo dobra: 65% (71% tydzień wcześniej)- najniżej od 2011 roku;
  • jęczmień ozimy: dobra i bardzo dobra: 62% (67% tydzień wcześniej);
  • jęczmień jary: dobra i bardzo dobra: 71% (76% przed tygodniem);
  • kukurydza: dobra i bardzo dobra: 68% (69% przed tygodniem).

INFORMA skorygowała w górę o 0,09 mld buszli do 3,89 mld buszli (105,87 mln ton) swoje szacunki zbiorów soi w USA, które są obecnie o tylko ok. 1 mln ton poniżej rekordu z sezonu 2015/16. USDA w czerwcu prognozował: 103,42 mln ton.
 

INFORMA podniosła swoje szacunki tegorocznych zbiorów kukurydzy w USA do 369,10 mln ton (nowy rekord). USDA w czerwcu prognozował 366,54 mln ton.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: