Notowania zbóż i oleistych. Grudniowy kontrakt na pszenicę na historycznym minimum (12.12.2016)

Unijne kontrakty na zboża i rzepak zamknęły poniedziałkową sesję w sposób mieszany. Kukurydza i rzepak zyskały lekko na wartości, podczas gdy pszenica straciła.

Notowania zbóż i oleistych. Grudniowy kontrakt na pszenicę na historycznym minimum (12.12.2016)

Notowania zbóż i oleistych

Szczególnie duża, bo aż o 6,25 euro (-3,9%), przecena dotknęła grudniową serię pszenicy, która spadła do 155,5 eur/t, w ostatnim dniu obrotu tą serią. Jest to jednocześnie historyczne minimum dla tego kontraktu. Od dzisiaj najbliższym notowanym terminem realizacji kontraktu futures na pszenicę jest marzec 2017. Seria marcowa pszenicy potaniała w poniedziałek o 0,75 euro do 164,75 eur/t. Unijny rzepak podrożał w poniedziałek o symboliczne 1 euro do 413 eur/t, co oznacza powrót w okolice 2,5 letniego maksimum. Rzepakowi pomagały wczoraj wyższe notowania ropy naftowej, ale wzrosty ograniczała przecena na rynku soi i mocniejsze euro.

Unia Europejska wyeksportowała w ostatnim tygodniu tylko symboliczne 88 tys. ton pszenicy miękkiej, a tempo eksportu od początku sezonu jest już tylko minimalnie wyższe niż przed rokiem (+4%). Eksport pszenicy powinien spaść w tym sezonie do 25 mln ton z 34,7 mln ton - sezon wcześniej.

W Chicago panowała w poniedziałek niewielka zmienność notowań. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, kukurydza i pszenica zamknęły dzień na minimalnych plusach, ale soja i śruta sojowa straciły na wartości. Słabszy, w tym dniu, dolar oraz silny amerykański eksport sprzyjały wyższym wycenom, jednak świadomość rekordowej podaży zbóż i soi, potwierdzona w grudniowej prognozie USDA, ogranicza potencjał wzrostowy. Dodatkowo zmalały niepokoje pogodowe odpowiedzialne za ostatni wzrost cen pszenicy i soi w Chicago. Opady śniegu w ciągu weekendu na amerykańskich kluczowych obszarach upraw pszenicy ozimej złagodziły obawy o straty mrozowe, w sytuacji gdy sroga zima zaatakowała dużą część USA.

Soja i śruta sojowa taniały w poniedziałek, ponieważ w weekend pojawiły się deszcze w Argentynie na obszarach upraw zagrożonych suszą, a kolejne zapowiadane są przez prognozy. Uczestnicy rynku zlekceważyli informację o nowej sprzedaży 256.600 ton amerykańskich soi do Chin, oczekuje się, że Chiny w kolejnych miesiącach będą realizować zakupy głównie w Ameryce Południowej, gdzie szykują się doskonałe zbiory.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: