Wczorajsze przemówienie prezydenta Obamy w którym ogłosił plan stworzenia nowych miejsc pracy i duże wydatki budżetu na ten cel także sprzyjają amerykańskiej walucie, tym bardziej, że nad strefą euro wisi widmo bankructwa już nie tylko Grecji, ale i kilku innych większych krajów. Jeśli więc dolar będzie nadal zyskiwał do euro w perspektywie najbliższych miesięcy, to może dojść do powtórki sytuacji z 2008 r., kiedy to silne umocnienie dolara wywołało globalną wyprzedaż i olbrzymie przeceny na rynkach towarowych...
W odróżnieniu od zbóż, rzepak zyskuje na wartości i zamknął się wczoraj (kontrakt listopadowy) na poziomie nienotowanym od drugiej połowy czerwca tego roku.
Notowania z czwartku:
Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Kontrakt wrześniowy potaniał w czwartek (trzecia sesja z rzędu) o 1,8%, wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 284,7 dolarów/tonę.
Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania straciły wczoraj na wartości 0,8%, doprowadzając cenę ziarna do poziomu ok. 260,7 dolarów/tonę.
Soja. Kontrakt wrześniowy zamknął czwartkową sesję na poziomie o 0,3% niższym w stosunku do środowego zamknięcia. Cena nasion spadła o 1,4 usd za tonę do 517,35 usd.
Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) już tylko w soi prognozują wzrost cen we wszystkich przedziałach czasowych. Analiza techniczna dla pszenicy podpowiada sprzedaż w perspektywie zarówno krótko, jak i długoterminowej. Najbardziej zmieniają się wskaźniki dla kukurydzy, teraz podpowiadają: sprzedaj/kupuj/trzymaj dla poszczególnych horyzontów czasowych.
Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował w czwartek 0,1% stratę. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 211,75 euro, czyli 0,25 euro mniej niż poprzedniego dnia.
Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył wczorajsze notowania ceną o 0,5% niższą niż w środę, wobec czego za towar ten trzeba było zapłacić 205,5 euro/tonę.
Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zanotował na wczorajszej sesji wzrost rzędu 1% (tak jak dzień wcześniej). Cena nasion podrożała o 4,5 euro/tonę dochodząc do poziomu 447 euro/t.
Dla kukurydzy wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) podpowiadają:
szenica: sprzedaj/sprzedaj/sprzedaj, a dla rzepaku i kukurydzy kupuj/kupuj/kupuj odpowiednio w krótkim, średnim i długim przedziale czasowym.
Notowania złotego z godziny 9:53 (9.09.2011):
EUR/PLN = 4,29 wobec 4,22 w czwartek rano;
USD/PLN = 3,09 wobec 3,00 w czwartek rano;
CHF/PLN = 3,54 wobec 3,48 w czwartek rano.
Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.