| Autor: redakcja1

Zbiory warzyw gruntowych w Polsce poniżej 4 mln ton

Jak ocenił Główny Urząd Statystyczny, od czasu lipcowego szacunku wstępnego warunki dla wegetacji warzyw gruntowych na ogół pogorszyły się, chociaż zasadniczo od początku tego sezonu przeważnie nie sprzyjały uprawie dla większości gatunków i odmian.

Zbiory warzyw gruntowych w Polsce poniżej 4 mln ton

Susza doskwierała warzywom

Wiosną utrudnione były siewy i wschody. Na przełomie czerwca i lipca wegetacja warzyw została zahamowana w wyniku braku opadów oraz bardzo wysokich temperatur powietrza, co spowodowało spadek plonowania szczególnie wczesnych odmian.

 

W drugiej dekadzie lipca, w wyniku ustąpienia fali upałów oraz występowania krótkotrwałych opadów deszczu, warunki wilgotnościowe poprawiły się na krótko i przez pewien czas sprzyjały wzrostowi warzyw.

 

Jednakże następne wystąpienie suszy, tym razem długotrwałej, wpłynęło zdecydowanie niesprzyjająco na wegetację odmian późniejszych. W wielu rejonach wzrost późnych odmian warzyw przebiegał w ekstremalnie trudnych warunkach.

Zbiory warzyw gruntowych szacowane na 3,9 mln ton

Na aktualnym etapie w sumie zbiory warzyw gruntowych, zarówno tych wczesnych, jak i późnych ocenia się na niespełna 3,9 mln ton, a więc na poziomie zdecydowanie mniejszym od zeszłorocznego o 16% i o ponad 10% od prognozowanego w lipcu.

 

Największą zniżkę produkcji, w odniesieniu do roku 2014, przewiduje się dla warzyw kapustnych o 20%. Tegoroczną produkcję kapusty szacuje się na 0,9 mln ton, a kalafiorów na 0,2 mln ton. Zbiory buraków zostały ocenione aktualnie na 0,3 mln ton, a marchwi jadalnej na 0,7 mln ton.

 

Produkcję cebuli prognozuje się na 560 tys. ton, a pomidorów i ogórków odpowiednio na 230 tys. ton i 240 tys. ton. W sumie zbiory pozostałych gatunków warzyw przewiduje się również na poziomie znacznie mniejszym od zeszłorocznego, a więc na niewiele ponad 750 tys. ton.

Jak jednak podkreśla GUS, o ostatecznych plonach i produkcji warzyw gruntowych odmian późnych zadecyduje dalszy przebieg pogody.



Tagi:
źródło: