| Autor: redakcja1

Eksport warzyw z UE w I kwartale 2015 r. wyniósł 538 tys. ton

Z danych Eurostatu wynika, że unijny eksport warzyw świeżych w pierwszym kwartale 2015 roku ukształtował się w granicy 538 tys. t i był o 1,8% mniejszy niż w tym samym czasie przed rokiem .

Eksport warzyw z UE w I kwartale 2015 r. wyniósł 538 tys. ton

Eksport warzyw z UE

Jak wskazują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas, spadek cen warzyw w całej Unii spowodowany stosunkowo wysoką podażą i embargiem sprawił, że wartość eksportu warzyw świeżych zmniejszyła się w analogicznym okresie o 20,4% do 394 mln euro. Krajem, który zyskał na znaczeniu w strukturze odbiorców warzyw z UE, po zamknięciu się rynku rosyjskiego, była Białoruś, do której unijne dostawy warzyw w pierwszym kwartale br. zwiększyły się 2,9-krotnie do 99 tys. t.

 

Obniżka sprzedaży na rynki pozaunijne dotyczyła większości kategorii warzyw świeżych. W największym stopniu zniżka widoczna była w przypadku ogórków, marchwi oraz pomidorów, wynosząc odpowiednio 36, 33 i 30% w skali roku. Przyczyną mniejszego eksportu tych warzyw było zablokowanie rynku rosyjskiego. Wzrost sprzedaży zanotowano w odniesieniu do cebuli, gdzie w analizowanym okresie wyniosła ona 255 tys. t i była o 29% większa niż w analogicznym czasie przed rokiem.

 

Zwiększony popyt na rynkach afrykańskich jak Senegal oraz azjatyckich - Malezja, dosyć niskie ceny w krajach Unii oraz osłabienie się euro przyczyniły się do wzrostu wywozu tego warzywa poza kraje Unii. Mimo dość wysokiej podaży na rynku wewnętrznym Wspólnoty, zapasy cebuli w miarę szybko zmalały, co przełożyło się na zwyżkę cen w drugim kwartale 2015 r. Krajem, który wolumenowo odnotował największy spadek, jeśli chodzi o wysyłkę do krajów poza UE była Polska.

 

W pierwszym kwartale wywóz warzyw świeżych na rynki trzecie obniżył się o 53% do 39,9 tys. t. Zadecydował o tym przede wszystkim spadek eksportu kapust o 14 tys. t, marchwi o 6,6 tys. t i cebuli o 11 tys. t. Niemniej jednak, w tym ostatnim przypadku spadek sprzedaży do krajów poza UE kompensowany był wzrostem dostaw do krajów Unii. Wysoką zniżkę eksportu odnotowała również Hiszpania o 17 tys. t, głównie w uwagi na spadek wysyłki pomidorów o 18,4 tys. t.



Tagi:
źródło: